شماره 69 / 2020/02/29 / 6 مقاله
اعضا هیات علمی و دانشجویان مجبور به چاپ مقاله در مجله های خارجی هستند | خدمت به علم یا خیانت به مردم تحت فشار؟

تا همین چند ماه پیش مسوولین پژوهش و آموزش پزشکی کشور، تحریم نویسندگان ایرانی به دلیل "ایرانی" بودن را "رد" میکردند. اما دیگر تشت رسوایی از روی بام افتاده و خودشان در مقام اذعان برآمده اند. دیگر مسوولی، این تحریم های ظالمانه را انکار نمیکند. حالا دیگر افراد بیشماری از نویسندگان و اعضا هیات علمی در هر دانشگاه و مرکز تحقیقاتی،  با دلیل واهی "ایرانی" بودن مقاله اشان "Fast Reject" شده است. سوال اصلی این است: آیا مسوولین ما در خواب بودند یا خود را به خواب غفلت زده بودند؟ آیا اصرار به انتشار در مجلات خارجی،خدمت به توسعه علم و ارتقا کیفیت است یا خیانت به تک تک افرادیکه کمرشان در زیر بار فشار تحریمهای ظالمانه خم شده است؟ قبلا به تقصیل و با ذکر جزییات از نمونه های تحریم نویسندگان صحبت کرده ایم. حتی راهکارهای مناسبی هم برای مبارزه با این شرایط ناعادلانه مطرح کردیم: "اهمیت تقویت مجلات ایرانی" و "لزوم تغییر معیارهای ارزشیابی هیات علمی و دانشجویان". اما هنوز شاهد اتفاقی در عمل نبوده ایم. آیا مسوولین ارشد آموزش و پژوهش کشور امور مهمتری دارند که تاکنون اقدامی نکرده اند؟  ​​​​​​​تاوان زمانی که یک دانشجو یا هیات علمی برای انتشار مقاله در مجلات خارجی میکند را چه کسی پرداخت میکند؟ آیا با تغییر ارزشیابی از مجلات خارجی به مجلات با کیفیت ایرانی، مجلات ایرانی تقویت نمیشوند؟

شایعه یا واقعیت یک توییت منتسب به انتشارات MDPI ؟ | تخریب وجهه یک مجله به دنبال نشر مقالات تقلبی از بیمارستانهای چین

توییتی منتسب به انتشارات MDPI از کشور سوییس اخیرا در فضای مجازی ویرال شده است. صرفنظر از درستی یا شایعه بودن خبر، اصل مطلب برای سردبیران مجلات ایرانی بسیار مهم و حایز اهمیت میباشد. در این توییت که آنرا به انتشارات MDPI نسبت میدهند، اعلام شده است که : "به علت حجم بالای تقلب و فریب از سوی نویسندگان با افیلیشن بیمارستانهای چینی ، انتشارات تا اطلاع ثانوی از پذیرش مقالات آنها امتناع میکند." تاکنون پاسخ رسمی در توییتر MDPI به این توییت داده نشده است. لذا : مقالاتی که از چین میرسند، با دقت بیشتر بررسی و داوری و غربالگری شوند. آیا میدانستید این تصور "بداخلاقی در نشر" و "توهم متقلب بودن" درحال حاضر بیشتر از همه ملت های دنیا، متوجه "ایران" است؟؟! آیا میدانستید یکی از دلایل اصلی "متقلب دانستن ایرانیان" ، رترکت 58 مقاله انتشارات نیچر- اشپرینگر بود که مسببین اصلی هنوز حتی یک بار هم محاکمه نشده اند؟!! آیا میدانستید متولیان پژوهش کشور تاکنون هیچ اقدامی برای محاکمه آنها (پس از گذشت 3 سال) نکرده اند؟؟!! 

داوران در همه مجلات کوثر به هم متصل شدند

انتخاب داور و داوری در زمان صحیح مشکل تمام مجلات دنباست. داوران بر اساس گروه بندی و فیلد علمی خود به مجلات دعوت میشوند. در مجموع و تا امروز بیش از 10 هزار داور مختلف از اقصی نقاط دنیا در مجلات کوثر ثبت نام شده اند. با تجمیع داوران و اشتراک داوران در مجلات میتوان تاحدود زیادی مشکل کمبود داور در مجلات را مرتفع نمود. از دسامبر 2019 داوران در همه مجلات انتشارات کوثر به هم مرتبط شدند. این ارتباط باعث افزایش بهره وری در مجلات میگردد.​​​​​​​ از این به بعد همه سردبیران و کمک سردبیران میتوانند درمجلات انتشارات کوثر با کمک یک گزینه جدید به جستجو و دعوت از داوران درهمه مجلات بپردازند. همچنین سردبیران قادر خواهند بود تا باکمک این ابزار جستجوی خود در بین داوران را تنها محدود به داوران Publons یا دارای ORCID نمایند.

مطالبه دانشگاهیان از معاون جدید آقای دکتر حقدوست

بعد از شروع نیمه و ناقص شفافیت در نیماد (پس از 6 سال)، اکنون نوبت به مرکز دولتی مشابه دیگری در معاونت آموزش وزارت بهداشت به نام "مرکز نصر" است تا با ارایه آمار مالی، بودجه های طرحهای تحقیقاتی خود را بطور شفاف برای همه دانشگاهیان روشن نماید. به نمایندگی از جمعی از دانشگاهیان کشور از آقای دکتر حقدوست - معاون جدید آموزش - درخواست میکنیم تا در اولین گام مهم، کلیه طرحهای مصوب مرکز نصر را به همراه نام مجری و نام همکاران و مراکزی که از این بودجه ها منتفع شده اند، در سایت رسمی آن مرکز اعلام نماید. 
 

هکاتون چیست؟ نیماد چه نقشی در توسعه تحقیقات کشور دارد؟

نیماد از روز تولدش در سال 1394 تا چند روز پیش که اطلاعات کلی طرح‌های پژوهشی‌اش را منتشر کرد، 429 طرح مصوب کرده، برای آنها جمعاً 93.5 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده و میانگین اعتبار تعیین شده برای هر پروژه 218 میلیون تومان بوده. این، آخر داستان نیست. جدولی که این زیر گذاشته‌ام، صفحه 343 پیوست چهارم قانون بودجه سالانه کل کشور است برای سال 1397. جدول بالا، خیلی ساده، به ما می‌گوید که نیماد باید در سال 1397، 45.4 میلیارد تومان از دولت پول می‌گرفت و صرف اجرای 268 پروژه پژوهشی می‌کرد. ملاحظه می‌فرمایید اعتباری که نیماد به طرح‌های پژوهشی اختصاص داده، از زمین تا آسمان با بودجه مصوب فرق دارد – آن هم نه یک ذرّه و دو ذرّه بلکه چندین خروار. سرجمع بودجه‌های سنواتی نیماد در این پنج سال 240.7 میلیارد تومان بوده ولی کلاً 93.5 میلیارد تومان آن را به پروژه‌های تحقیقاتی تخصیص داده. از مجموع 429 پروژه نیماد، 130 تای آنها باید تا روز بیستم دی‌ماه امسال پیشرفت صددرصدی نشان می‌دادند و در گزارش عملکرد نیماد، پایان یافته تلقی می‌شدند....

جهت قضاوت خوانندگان

تحریریه سای نیوز جهت احترام به محققین طرحهای مذکور و خوانندگان گرامی پاسخ رسیده به یکی از مقالات منتشره را عینا و بدون تغییر منتشر میکند.