شماره 69 / 2020/02/29 / 4 مقاله
شایعه یا واقعیت یک توییت منتسب به انتشارات MDPI ؟ | تخریب وجهه یک مجله به دنبال نشر مقالات تقلبی از بیمارستانهای چین

توییتی منتسب به انتشارات MDPI از کشور سوییس اخیرا در فضای مجازی ویرال شده است. صرفنظر از درستی یا شایعه بودن خبر، اصل مطلب برای سردبیران مجلات ایرانی بسیار مهم و حایز اهمیت میباشد. در این توییت که آنرا به انتشارات MDPI نسبت میدهند، اعلام شده است که : "به علت حجم بالای تقلب و فریب از سوی نویسندگان با افیلیشن بیمارستانهای چینی ، انتشارات تا اطلاع ثانوی از پذیرش مقالات آنها امتناع میکند." تاکنون پاسخ رسمی در توییتر MDPI به این توییت داده نشده است. لذا : مقالاتی که از چین میرسند، با دقت بیشتر بررسی و داوری و غربالگری شوند. آیا میدانستید این تصور "بداخلاقی در نشر" و "توهم متقلب بودن" درحال حاضر بیشتر از همه ملت های دنیا، متوجه "ایران" است؟؟! آیا میدانستید یکی از دلایل اصلی "متقلب دانستن ایرانیان" ، رترکت 58 مقاله انتشارات نیچر- اشپرینگر بود که مسببین اصلی هنوز حتی یک بار هم محاکمه نشده اند؟!! آیا میدانستید متولیان پژوهش کشور تاکنون هیچ اقدامی برای محاکمه آنها (پس از گذشت 3 سال) نکرده اند؟؟!! 

داوران در همه مجلات کوثر به هم متصل شدند

انتخاب داور و داوری در زمان صحیح مشکل تمام مجلات دنباست. داوران بر اساس گروه بندی و فیلد علمی خود به مجلات دعوت میشوند. در مجموع و تا امروز بیش از 10 هزار داور مختلف از اقصی نقاط دنیا در مجلات کوثر ثبت نام شده اند. با تجمیع داوران و اشتراک داوران در مجلات میتوان تاحدود زیادی مشکل کمبود داور در مجلات را مرتفع نمود. از دسامبر 2019 داوران در همه مجلات انتشارات کوثر به هم مرتبط شدند. این ارتباط باعث افزایش بهره وری در مجلات میگردد.​​​​​​​ از این به بعد همه سردبیران و کمک سردبیران میتوانند درمجلات انتشارات کوثر با کمک یک گزینه جدید به جستجو و دعوت از داوران درهمه مجلات بپردازند. همچنین سردبیران قادر خواهند بود تا باکمک این ابزار جستجوی خود در بین داوران را تنها محدود به داوران Publons یا دارای ORCID نمایند.

اتصال به بزرگترین بانکهای اطلاعاتی دنیا برای یافتن بهترین داوران

دعوت از داوری یکی از مشکلات اساسی در همه مجلات علمی دارایPeer Review  محسوب میشود. داوران مناسب برای هر مقاله به راحتی در دسترس نیستند و پیدا کردن داور خوب یکی از نکات کلیدی در افزایش کیفیت داوری مقالات میباشد. حاصل ده سال تجربه انتشارات کوثر در ایجاد سیستم مدیریت مجلات، موجب تهیه و بهره برداری از اولین سامانه پرقدرت درپیدا کردن داوران به مجلات گردیده است. این سامانه به دست مهندسین توانمند ایرانی تولید و به مرحله بهره برداری کامل برای 80 مجله ایرانی رسید. افزونه NeoConnect در همه مجلات کوثر در اختیار هیات تحریریه قرار گرفت. با کمک این افزونه، امکان دعوت داوران از پایگاههای معتبری مانند Medline, ISI, Scopus به پروسه داوری در مجلات انتشارات کوثر فراهم گردید.

حرکت در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی:

سهم پژوهش در سرانه کشور چقدر است و تاکنون چه میزان از آن در عمل محقق شده است؟ به کمک پژوهش چگونه میتوان عدالت در سلامت را برقرار نمود؟