شماره 64 / 2019/10/15 / 3 مقاله
تقویت رزومه داوری در پابلونز

بعد از اتصال موفقیت آمیز و کسب گواهینامه فنی برای 17 مجله از انتشارات کوثر، کلیه داورانی که از ابتدای همکاری با این مجلات در یکی از این مجلات داوری نموده باشند، قادر خواهند بود تا داوری های انجام شده خود را به طور آنلاین به پروفایل خود در پابلونز ارسال نمایند. لازم به توضیح است که ارسال این داوری ها موجب تقویت رزومه داوری هر فرد در این پایگاه معتبر میباشد. لطفا برای آموزش به ویدیو آموزشی زیر مراجعه نمایید. به هر کدام از داوری های ثبت شده در پروفایل یک داور میتوان "امتیاز" داد و یا در مورد آن اظهار نظر کرد.

 

با کمک پابلونز دسترسی کامل به مشخصات داوران در پرتال ISI از این به بعد سردبیران میتوانند اقدام به دعوت هیات تحریریه بین المللی نمایند

در 4 سال اخیر، عمده دلیل ریجکت مجلات ایرانی در ISI، اسکوپوس و مدلاین عدم حضور هیات تحریریه بین المللی مطرح شده است. وقتی در Scope یک مجله ادعای بین المللی بودن مطرح میشود، باید در عمل هم اعضا فعال و نه نمایشی از حداقل 5 قاره دنیا حضور کامل داشته باشند. در برخی موارد حتی نمایه سازها در هنگام ارزشیابی مجله پا را فراتر گذاشته و از همه اسامی ذکر شده درخواست گواهی حضور میکنند زیرا مشاهده شده است که برخی مجلات معدود اقدام به درج نامهای بزرگ در هیات تحریریه خود میکنند در حالیکه آن افراد اصولا هیچ آگاهی نسبت به این موضوع نداشته اند. سامانه پابلونز یک پرتال ارتباطی بین داوران و مجلات فراهم کرده است. این سامانه متعلق به گروه Web of Science بوده و امکان دعوت از هیات تحریریه و داوران بین المللی را فراهم نموده است. سردبیران و کمک سردبیران با کمک این سامانه به راحتی میتوانند اقدام به دعوت از این افراد شوند. در این سامانه رزومه کاری داوران کاملا آشکار است، لذا داوران معرفی شده و معتبر هستند و از سوی دیگر نفع اصلی برای داوران این است که پس از هر بار داوری در پابلونز برای مجله ، یک امتیاز علمی برای وی درج میشود. لذا با استناد به این برد-برد هم مجلات منتفع میشوند و هم داوران.

آموزش هیات تحریریه: چه نوع لایسنس یا گواهی برای نشر یک عکس در وب سایت مجله مناسب است؟

هر عکس حاصل زحمات طراح یا گرافیست آن است و باید طبق قوانین نشر حقوق مولف آن محترم و کاملا قانونی رعایت شود. از دو سال پیش در بسیاری از سایتهای جستجوی عکس مانند Google در پاینن تمام عکس ها قانون کپی رایت عکس درج میشود. همه مجلات علمی و خبری شامل استفاده تجاری میشوند. صرف علمی بودن یک مجله ، دلیل بر استفاده علمی نیست. لذا همه مجلات اعم از آموزشی یا علمی شامل قوانین تجاری یا Commercial میشوند. تنها وبلاگهای شخصی و غیرتجاری میتوانند با ذکر منبع عکس از آنها استفاده نمایند. در تمامی مجلات تحت پوشش انتشارات کوثر عکس ها از وب سایتهای فروش عکس مانند www.shutterstock.com خریداری و در مجلات مورد استفاده قرار میگیرند.  و عکس ها پس از خرید رسمی، به آدرس منبع عکس اشاره میکنند. در مجلات عملی کاملا به کپی رایت عکس ها توجه میشود. هر نوع خلاف در نشر یک عکس بدون رعایت کپی رایت آن، موجب گزارش به مراجع رسمی www.copyright.com و COPE خواهد شد. لذا از سردبیران محترم و ادمین مجلات خواهشمندیم به منظور حفظ حقوق مولفین و زحمات مجله، مانع از انتشار عکس های مشکوک یا خلاف قوانین کپی رایت شوند. در مجلات تنها مجاز به انتشار عکس هایی هستیم که حق اشتراک عکس را خریده باشیم و یا در کپی رایت عکس نوشته باشد: Free for Commercial Use. مجلات مجاز به استفاده از عکس هایی ​​​​ که در کپی رایت آنها یکی از عبارات زیر نوشته شده باشد، نمی باشند: Free for noncommercial use یا Maybe subjected to copyright.