DOI کد ثبتی و رسمی مقاله است: در ثبت آن دقت کنیم/ عامل ثبت DOI باید ناشر واقعی مجله باشد و نه موسسات متفرقه/ چگونه از تضییع حقوق یک مقاله پییشگیری نماییم؟

DOI کد ثبتی و رسمی مقاله است: در ثبت آن دقت کنیم/ عامل ثبت DOI باید ناشر واقعی مجله باشد و نه موسسات متفرقه/ چگونه از تضییع حقوق یک مقاله پییشگیری نماییم؟

متاسفانه و به ویژه در دو سال اخیر، افراد و موسسات غیرمجاز به عنوان یک واسطه عامل ثبت کد DOI برای هزاران مقاله مجلات ایرانی شده اند. به عنوان مثال اگر ناشر یک مجله “دانشگاه تهران” است، DOI های آن مجله از یک موسسه غیرمجاز و منحل شده دیگری با نام XX تهیه و با دو واسطه به مجله ارایه شده است.

 

مضرات این نوع خرید با واسطه DOI  عبارتند از:

 

  • عدم ثبت توسط ناشر واقعی مجله (که در مثال فوق الذکر دانشگاه تهران میباشد)
  • مالکیت مادی و معنوی مقاله به نام ناشر غیر مجاز (به نام XX)
  • عدم به روزرسانی تغییرات مقاله پس از انتشار
  • ثبت دستی یا Manual اطلاعات متادیتای مقاله
  • عدم دسترسی به خدمات ارزش افزوده DOI شامل کراس چک، کراس مارک ، Citedby و ….
  • عدم انتقال صحیح مالکیت مقاله پس از هر نوع تغییرات
  • عدم اطلاع از گزارشات روزانه ارجاعات در مقاله

 

 

 

متاسفانه و علیرغم اطلاع رسانی به سردبیران محترم، عده ای افراد سودجو با سو استفاده از تحریمهای ظالمانه آمریکا برای ایران، اقدام به ثبت غیرمجاز DOI برای بسیاری از دانشگاههای علوم پزشکی کشور نموده اند. انتشارات کوثر با هدف آگاه سازی سردبیران، از مدیران مسوول و سردبیران خواهشمند است تا به منظور صیانت از حقوق مالکیت مادی و معنوی مقالات و مجلات خود در شرایط فعلی از خرید DOI های غیرمجاز جدا خودداری نمایند.

 

 

چگونه از DOI متوجه نام ناشر شویم؟

۷ کاراکتر اول در DOI کد ناشر میباشد.

 

تضاد منافع: انتشارات کوثر، بدلیل ارایه این خدمت در انتشار خبر فوق دارای تضاد منافع میباشد. اما بدلیل اهمیت این موضوع و باطل شدن شناسه در بسیاری از مجلات ایرانی ، اقدام به آگاه سازی سردبیران محترم می نماید.

 

در شش ماه اخیر، در تعدادی از مجلات ایرانی مشکلات عدیده ای به دلیل عدم همخوانی ناشر و ثبت کننده DOI ایجاد شده است.

لطفا برای کسب اطلاع بیشتر از اصالت DOI و قوانین همخوانی آن با نام واقعی ناشر (در شناسنامه مجله) مستقیما با DOI و  کمیته اخلاق در نشر COPE مکاتبه نمایید.