آلتمتریک چیست؟ شاخصی جدید برای بیان اثرگذاری یک مقاله علمی در تغییر سبک زندگی مردم

آلتمتریک چیست؟ شاخصی جدید برای بیان اثرگذاری یک مقاله علمی در تغییر سبک زندگی مردم

لتمتریک چگونه کار می کند؟

روش نشان دادن میزان ارجاعات در آلتمتریک به شکل یک دونات رنگی می باشد. به نحوی که تمامی ارجاعات به وسیله یک عدد در وسط آن نمایش داده می شود. این  عدد شامل تمامی تعداد ارجاعات شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، روزنامه ها، سرفصل های درسی و… می باشد. همچنین این ارجاعات توسط آلتمتریک ارزش گذاری می شوند. به عنوان مثال گزارش منتشر شده در یک روزنامه نسبت به یک توئیت از اعتبار بالاتری برخوردار است. رنگ های تشکیل دهنده دونات نیز انعکاسی از تنوع منابع می باشند. به طوری که هر رنگ و میزان آن نشان دهنده نوع و تعداد ارجاعات در آن منبع می باشد.

 

[نمایش نوع و میزان ارجاعات در آلتمتریک

 

چگونه می توان از آلتمتریک استفاده نمود؟

روش اول استفاده از بوک مارکلت آلتمتریک است. که هر مقاله دارای DOI به وسیله آن قابل بررسی است.

نصب و راه اندازی: به این لینک مراجعه کنید و “!Altmetric it” را به نوار بوک مارک ها بکشید.

 

width=

سپس:

 

[width=

 

روش دوم استفاده از لوگوی آلتمتریک در سمت راست مجلات دارای این سرویس می باشد که با کلیک بر روی آن می توان به اطلاعات دموگرافیک مقاله دست یافت. که از این لینک قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که بهترین تخمین توسط آلتمتریک مربوط به مقالاتی است که از جولای ۲۰۱۱ به بعد منتشر شده اند.

 

 

انتشارات کوثر با افتخار اعلام میدارد که از این به بعد مجلات تحت پوشش این انتشارات میتوانند از این شاخص برای بیان اثرگذاری مقالات خود در عمل استفاده نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست با ما در تماس باشید. www.publisher.support