DOI: اصول پایه استاندارد سازی مقالات

DOI چیست؟ و چه نقشی در ارتقاء کمی و کیفی مقالات علمی دارد؟

دی او آی

داشتن کد استاندارد در مقالات کلید اصلی حل مشکلات نمایه شدن و علم سنجی معتبر است. متاسفانه و بنا به دلایل واهی بسیاری از مجلات کشور ما از داشتن این کد محروم میباشند.

نویسنده: دکتر سیدمحمد میری مدیر عامل، انتشارات کوثر
نویسنده:
دکتر سیدمحمد میری
مدیر عامل،
انتشارات کوثر

Digital Object Identifier یا شناسه دیجیتال، یک کد عددی است که همانند اثر انگشت برای هر مقاله بی همتاست. این کد همانند بارکد برای شناسایی محصولات آنلاین بکار برده میشود. بطور خلاصه DOI بطور بی همتا و انحصاری مختص هر مقاله میباشد و کلید اصلی ارتباط این محصول آنلاین با سایر محصولات آنلاین (در اینجا سایر مقالات) در دنیای مجازی محسوب میشود.

ناشران برای ارتقا شاخصهای کیفی و کمی مقالات خود با کسب این کد عملا قسمت عمده ای از مراحل ارتقا مجله و افزایش شانس نمایه سازی را انجام میدهند.

DOI یک رشته عدد است که بطور انحصاری به هر نوشته آنلاین تعلق میگیرد. این کد به یک لینک دایم اینترنتی بطور ابدی و فناناپذیر متصل میباشد.

مزایای DOI برای مقالات:

 1. داشتن شناسه دایمی در همه مقالات
 2. جذب ترافیک بیشتر و موثرتر به مقالات
 3. تبدیل منابع به ابرلینک یا Hyperlink
 4. جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منبع یا Reference
 5. شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات و متعاقب آن محاسبه واقعی قدرت نفوذ یا Impact Factor برای مجلات
 6. ارتقا شاخص واقعی علم سنجی (scientometrics) محققین و مالکین حقوقی مقالات همانند دانشگاهها

برای دانلود اسلایدهای مقدماتی آموزشی DOI به این لینک  (DOI-part1- ) مراجعه نمایید:

مثال ۱) این مقاله (لینک) دارای کد DOI به این شرح میباشد:  DOI: 10.5812/hepatmon.7569

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید.

14 Comments

 1. “Direct Object Identifier یا شناسه دیجیتال، یک کد عددی است ”
  DOI چنانچه خودتان هم به فارسی قید کرده اید مخفف “Digital….” نه “Direct…” موفق باشید.

 2. با سلام و شاد باشید
  به نظر بنده نتایج تحقیقات دانشجویان و اساتید دانشگاهی که کمک به ارتقاء زندگی انسانها در تمامی نقاط کره خاکی می شود و استفاده از نتایج به عمل آمده از پژوهش ها و تحقیقات موثر در ارتقاء سلامتی و یا روحی – روانی انسانها ربطی به سیاست خارجی یک کشور ندارد و این خلاف حقوق بشر می باشد که تمامی کشورها آن را قبول دارند حال این چنین تحریم های از طرف برخی مجلات و یا کشورها بیانگر این می باشد که واقعأ اینها اینبار در مقابل حتی تحقیقات ما ایرانیان نیز کم می آورند و نمی توانند شاهد پیشرفت علمی پژوهشگران ایرانی در سراسر کره خاکی باشند و برای جلوگیری از پیشرفت اشخاصی مثل ما این چنین برخورد می کنند با این تفکر که پژوهشگران ما را دلسرد نمایند ، ما با توکل به خداوند متعال که که هوالفتاح العلیم است به تحقیقات علمی خود انشااالله ادامه می دهیم هر چند که در مجلات آنها چاپ نشود نتایج تحقیقاتمان.

  • بله عزیزم با دانش بسیار و همت بسیار مدارک واقعی و … که مختص ایرانیان است و بس( خدا نکرده اهل کپی و خرید و رشوه دادن به مجلات و کنفرانس‌ها و… نیستیم اصلا مادر علم ما هستیم )

 3. سلام
  لطفا توضیح بفرمایید که وقتی مقاله توسط یک نویسنده تدوین می شود چه کسی یا چه مرجعی می تواند برای این مقاله DOI تعیین کند.باتشکر

 4. ممنون از مطالب خوبیتان
  بسیاری از مجلات معتبر درخواست دارند تا DOI منابع استفاده شده حتما فراهم شود. من با این مسئله مواجه بودم و کلی دنبال راه حل کشتم تا اینکه در سایت یکی از دانشگاه های خارجی موتور جستجوی کراس رفرنس را بهترین راه حل ذکر کرده بود منم از آن استفاده کردم و بسیار مفید بود. در این سایت هر یک از منابع را به راحتی می توان جستجو کرد واگر دارای DOI باشد حتما نشان می دهد. این هم لینک منبع
  http://search.crossref.org/?q=

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*