تحریم علمی یک جرم اخلاق در نشر است. نویسندگان گزارش دهند.

تحریم نویسندگان ایرانی برای انتشار مقالات: این بار هم از سوی الزویر | سکوت نویسندگان در برابر پایمال شدن حق خود عاملین این اقدام ضد اخلاقی را گستاخ تر میکند

 


متعاقب خروج آمریکا از برجام، فشارهای این کشور به همه طرف های قراردادهای ایران افزایش یافته است. دولتمردان آمریکا با استفاده از همه ابزارهای قانونی و غیرقانونی خود در حال اعمال زور به مردم ایران میباشند. در تازه ترین اقدام، انتشارات الزویر اقدام به “رد” مقالات ایرانی نموده است. مثال زیر نمونه ای از این اقدام غیرقانونی است.

البته این بار اول نمیباشد و قبلا هم – به دلیل عدم امکان انتقال بانکی- مقالات متعددی از هموطنان را رد یا Reject نموده بودند. این بار اما به استناد “دولتی بودن” سازمان نویسنده اول ، تصمیم به رد مقاله گرفته شده است.


الزویر در تازه ترین حرکت، قانون تحریمهای OFAC را در سایت خود به روزرسانی کرده است. (لینک مقاله) (لینک قاعده)

نویسندگان ایرانی برای سابمیت مقاله خود می بایست یک اقرارنامه مبنی بر “عدم همکاری با سازمانهای دولتی ” را امضا نمایند. (لینک کپی رایت)


مستحضر باشید که طبق قانون COPE هر نوع تبعیض جغرافیایی در قبول یا رد مقاله جرم محسوب میشود و میتوان از مجله یا ناشر شکایت نمود.

لطفا به این مطلب مراجعه نمایید: http://scinews.ir/?p=54


متنی که از نویسنده گرفته میشود (اجبار نویسندگان به درج عبارات زیر):

Author representations

The Article I have submitted to the journal for review is original, has been written by the stated authors and has not been previously published.

….

If I and/or any of my co-authors reside in Iran, Cuba, Sudan, Burma, Syria, or Crimea, the Article has been prepared in a personal, academic or research capacity and not as an official representative or otherwise on behalf of the relevant government or institution.لطفا اگر به عنوان نویسنده با این مشکل و یا موارد مشابه برخورد نموده اید در همین مطلب به ما خبر دهید تا به اطلاع همگان رسانده شود.

 


 

سوالی هم از مسوولین ذیربط در وزارتین علوم و بهداشت (بخش خرید اشتراک منابع اطلاعاتی):

“آیا وقت آن نرسیده است که در خرید میلیونی اشتراک سالیانه از الزویر تجدید نظر به عمل آید؟”

“آیا نمیتوان در هنگام پرداخت های میلیونی به این ناشر تضمین و یا راهکاری برای پیشگیری از این بداخلاقی های نشر با این ناشر اندیشید؟”

هر سال میلیون ها یورو از سوی وزارتین علوم و بهداشت صرف خرید منابع علمی از الزویر میشود.

4 Comments

  1. الزویر اینقدر از این کارها کرده که لازم نیست مثال بیاوریم. همه حداقل یکی دو بار تجربه کرده اند. متاسفانه مسئولین تصمیم گیر درک کافی ندارند که این انتشاراتی غیر علمی را یک بار برای همیشه به چاله بلک لیست بیاندازند و همه را از شر آن خلاص کنند. مسئول دولتی باید کفایت و قدرت تصمیم گیری قاطعانه داشته باشد. به جز مساله چاپ مقاله باید در مقابل برخی از حقوق بگیران وزارت علوم که به عنوان editor و board member با الزویر همکاری دارند و روز به روز بیشتر آب به آسیاب این دشمن ملت ایران می ریزند نیز واکنش نشان داد.

    • یکی بر سر شاخ بن می برید …..
      بله، ظاهراٌ الزویر هم کاغذ پاره ای است که از نظر آقایان اهمیتی ندارد و می توان چون تحریم ها آن را پاره کرد. که نتایج آن سخنان و اعمال این دن کیشوت صفتان کم کم در سرنوشت این ملت آشکار می شود. و نمیدانم که چرا انشتارات کوثر گاهی یادش می رود که این اسکوپوسی که به ارتقاء مجلاتش در آن افتخار می کند زیر مجموعه ای از همان الزویر است. پس بیایید الزویر را در بلک لیست بیاندازید برادران، بلک لیستی به بزرگی همان انقلاب فرهنگی اوان انقلاب. اما یادتان نرود که این بار کار علم و منطق علمی را یکسره کنید.

      • با عرض تشکر از خواننده گرامی. انتشارات کوثر توصیه میکند در هنگام انعقاد قراردادهای خرید منابع از الزویر به فکر گرفتن تضمین مناسب برای پیشگیری از این بداخلاقی ها باشیم. یکی از اهداف انتشارات کوثر نمایه سازی مجموعه مجلات کشور در نمایه های معتبر بین المللی همانند اسکوپوس و از سوی دیگر بها دادن به نمایه های داخل کشور است.

  2. نمیشه بجای این همه هزینه که سالهاست داره انجام میشه از یه جایی شروع کنیم کل دیتا بیس مقالات الزویر رو دانلود کنیم و خودمون یه بانک اطلاعات نسبتا کامل درست کنیم. اینطوری حداقل برای انتشارات خاصی هزینه میکنیم.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*