مجلات مراقب حفظ حق مالکیت تجاری لوگوها باشند

آیا مجلات مجاز به استفاده از لوگو ORCID در سایت مجله خود می باشند؟

 


برای استفاده از خدمات ORCID می بایست اقدام به عضویت در آن مجموعه نمود. از ابتدای سال ۱۳۹۷ مجلات متعاقب دستورالعمل وزارت متبوع ملزم به درج لوگو ORCID در مقالات منتشره و اخذ این کد از نویسندگان گردیده اند.

لطفا قبل از ادامه مطالعه این مقاله به بحث کارشناسی زیر مراجعه و آنرا بدقت مطالعه نمایید:

استفاده از ORCID از سوی معاونت تحقیقات و فناوری برای همه مجلات الزامی شد | ORCID برای نویسندگان رایگان است و نه برای مجلات | مجلات باید عضو ORCID بشوند | استفاده از ORCID برای نویسندگان می بایست اختیاری و نه اجباری باشد.


اما سوال اساسی این است:

 « آیا همه مجلات مجاز به درج لوگو ORCID در سایت مجله خود می باشند؟»

پاسخ خیر است. برای مطالعه بیشتر به این مقاله مراجعه بفرمایید.

 

 


 

دقت کنیم که درج این کد در مجلات ما می بایست با مجوز از شرکت ORCID صورت پذیرد. لطفا سردبیران مراقب حفظ حق مالکیت موسسات دیگر در مقالات منتشره خود باشند


راهنمای تصویری خدمات ORCID در مجلات

 

ضمنا طبق قوانین کپی رایت و رعایت حق مالکیت ، هر نوع سوءاستفاده و یا استفاده بدون اجازه از محصولات تجاری یک شرکت جرم محسوب شده و مصداق بارز «عدم رعایت حقوق مالکیت» محسوب می شود.

درست است که “قانون کپی رایت” در ایران اجرا نمیشود. اما مجلات بین المللی ما با داشتن ISSN مشمول تعهدات بین المللی در زمینه “قانون کپی رایت” هستند.

موسسه ORCID در هر زمان حق پیگیری قانونی را خواهد داشت. لطفا قبل از درج این لوگو در مجلات از صحّت به کارگیری آن مطمئن شوید.

 


 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*