سرویسی جدید به نویسندگان جهت افزایش ارجاعات و اشتراک مقاله با محققین

مقالات خود را قبل از سابمیت در Preprints منتشر نمایید.

تعریف:

اخیرا یک سرویس جدید از انتشارات MDPI بصورت Open Source و با ماهیت غیرانتفاعی یا non-profit ایجاد گردیده است که به کمک آن محققان میتوانند قبل از سابمیت مقاله خود در یک مجله خاص، اثر علمی خود را منتشر نموده و برای بهره برداری عموم مورد استفاده قرار دهند.
هر نوع مقاله آکادمیک که Peer Review نشده است را میتوان در این پایگاه سابمیت نموده و پس از بررسی منتشر خواهند شد. هر مقاله PrePrints در هر زمانی قابل آپدیت شدن و سابمیت مجدد میباشد.

 

روش کار:

نویسندگان میتوانند با ورود به این پایگاه و تاسیس حساب کاربری اقدام به سابمیت مقاله خود نمایند. ظرف کمتر از ۲۴ ساعت مقاله مربوطه آنلاین و به آن کد DOI تعلق میگیرد.


مزایای سابمیت مقاله در PrePrint:

 1. اختصاص کد DOI به مقاله و افزایش ارجاعات
 2. اشتراک با همه محققین به ویژه در شبکه های اجتماعی
 3. جلب نظرات خوانندگان و بهره مندی از داوری داخلی یا Internal Peer Review
 4. تثبیت حقوق کپی رایت مقاله با کمک CC BY License
 5. افزایش شانس سابمیت مقاله در مجلات دارای اشتراک

سوال: آیا با سابمیت زودهنگام در این پرتال شانس کپی برداری غیرمجاز از مقاله افزایش می یابد؟

پاسخ: در ظاهر به نظر میرسد احتمال کپی برداری افزایش می یابد ولی در عمل با استناد به DOI و قوانین کپی رایت میتوان به راحتی از هر نوع کپی برداری غیرمجاز پیشگیری نمود.

 

 

 

7 Comments

 1. بیشتر مجلات باایمپکت و پرستیز بالا دوست دارند خودشان اولین منبع انتشار باشند
  و انتشار در چنین رپوزیتوری دسترسی باز با سیاست جذب استناد انها تداخل می کند و لذا مانع از پذیرش می شود

  • خواننده گرامی: ضمن تشکر از راهنمایی و انتقاد شما. به استحضار میرساند ناشرین بزرگ همگی از حامیان این پروژه مهم میباشند. لذا منعی برای پذیرش ایجاد نمیشود.

  • بهترین ساینتینست های دنیا سمت preprint کردن مقالات شون رفتن. مهم ترین سایت هم برای preprint بخ ترتیت arvix و bioarvix میباشد. این کار باعث میشه نتایج شون زودتر منتشر بشه و بعد قابلیت ارجاع خوردن داره و وقتی مقاله در ژورنالی چاپ میشخه ارجاعاتش منتقل میشه برای اون ژورنال. متاسفانه ایرانی ها زیاد این رو نمیدونند و میترسند مقالات شون دزدیده بشه با این که مقاله در cross ref هم ایندکس میشه و عملا نمیشه کپی برداری کرد.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*