زمان جایگزینی IF نزدیک است

شاخص جدید الزویر برای تعیین کیفیت علمی مجلات به اندازه ایمپکت فکتور اعتبار دارد

یکی از مهمترین و معتبرین شاخصه های علم سنجی و کیفیت سنجی مجلات علمی استفاده از ایمپکت فکتور یا Impact Factor ارایه شده توسط موسسه تامسون رویترز (Clarivate Analytics) است که هر ساله در ماه مارچ ارایه میشود. گذشته از مزایای بیشمار این نمره، اشکالاتی نیز بر آن وارد شده است. از آنجمله:

  1. عدم فراگیری همه مجلات و تعداد کم مجلات تحت پوشش
  2. عدم فراگیری همه علوم
  3. بازه زمانی دو ساله

برای پوشش خطاها و موارد ضعف این آماره، از سال ۲۰۱۶ آماره جدیدی به نام CiteScore توسط الزویر ارایه گردیده و در اختیار همه قرار گرفته است. از مزایای این آماره میتوان به “رایگان بودن” و “پوشش بیشتر مجلات” اشاره نمود.

اخیرا محققین دانشگاه علوم پزشکی ایران در تحقیقی به این نتیجه دست یافته اند که دقت و اعتبار این آماره تا ۹۸% شبیه به Impact Factor اعلامی از سوی ISI بوده و همه مجلات نمایه شده در اسکوپوس میتوانند از آن برای تعیین کیفیت مجله خود استفاده نمایند.

نتایج این تحقیق به زودی در یکی از مجلات معتبر منتشر و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. تصویر زیر بیانگر رگرسیون خطی این ارتباط میباشد.

 

Figure1

1 Comment

  1. با سلام. معمولا این گونه اخبار زمانی اعلام میشود که مقاله آن به چاپ رسیده باشد و درج این خبر در یک سایت علمی قبل از داوری و چاپ در مجله معتبر محل تعجب است. با اینحال با دید مثبت به این خبر خواهشمندم به محض چاپ آن به همین صورت اطلاع رسانی بفرمایید تا تحقیق همکارانمان در علوم پزشکی ایران را مطالعه کنیم. فکر میکنم این خواسته بخش بزرگی از جامعه علمی باشد. من الله توفیق.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*