آموزش سردبیران

روش محاسبه ضریب نفوذ یا ایمپکت فکتور مجلات: مجلات تا سه ماه دیگر فرصت دارند

 

ضریب نفوذ یا Impact Factor در مجلات دانشگاهی ویژه مجلاتی هستند که در پایگاه اصلی ISI بنام SCIE هر سال در ماه آوریل اعلام می گردد. این ضریب نخستین بار توسط فردی بنام Eugene Garfield (بنیان گذار موسسه تامسون رویترز) ابداع شد و هر ساله در گزارش ارجاع مجلات به نامJournal Citation Report به صورت عمومی اعلام می شود. دسترسی به اطلاعات جزئی IF تنها برای مشترکین امکان پذیر می باشد و تنها مختص مجلاتی است که در پایگاه اصلی(و نه پایگاه ESCI)نمایه می شوند.

 


 


روش محاسبه IF به صورت زیر است:

 

ضریب نفوذ مجله در سال ۲۰۱۶:

 • ارجاعات در سال ۲۰۱۶ به مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۵=A
 • ارجاعات در سال ۲۰۱۶ به مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۴=B
 • تعداد مقالات منتشر شده و Citable یک مجله در سال ۲۰۱۵=C
 • تعداد مقالات منتشر شده و Citable یک مجله در سال ۲۰۱۴=D

IF=(A+B) / (C+D)


Cites in 2016 to items published in: ۲۰۱۵=۱۰۲ + ۲۰۱۴=۲۳۵ Sum=337
Number of items published in: ۲۰۱۵=۹۷ + ۲۰۱۴=۱۰۴ Sum=201
Calculation= Cites to recent items / Number of recent items = 337 / 201 = ۱٫۶۷۷


 

 

 

 

 

 

 


انتقادات:

با وجود مزایای متعدد، IF دارای معایبی نیز می باشد:

 • در همه مجلات وجود ندارد و دربرگیرنده همه مجلات نمی باشد.
 • به راحتی توسط کارهای مداخله ای قابلیت دستکاری دارد.

 


منابع:

2 Comments

 1. با تشکر از شما
  خوشبختامه مجلات با ضریب تاثیر خوب در ایران هم داریم. اما باید توجه کرد که ضریب تاثیر دارای ایرادات اساسی است از جمله اینکه در رشته های تخصصی مجلات ضریب تاثیر کمی دارند و بالعکس در رشته های عمومی تر مجلات ضریب تاثیر بیشتری دارند درحالی که شاید رشته اول علمی تر و با کیفیت تر باشد.

 2. با سلام
  در متن موجود اشاره شده است که:
  ضریب نفوذ یا Impact Factor در مجلات دانشگاهی ویژه مجلاتی هستند که در پایگاه اصلی ISI بنام SCIE هر سال در ماه آوریل اعلام می گردد.

  لازم به ذکر است که پایگاه اصلی ISI که ضریب تاثیر مجلات را منتشر می نماید پایگاه Journal Citation Report – JCR می باشد در این پایگاه ضریب تاثیر برای مجلاتی گزارش می شود که در یکی از دیتابیسهای Science Citation Index Expanded – SCIE و یا Social Science Citation Index – SSCI قرار گرفته باشند.

  درضمن درخصوص کامنت ثبت شده برای این مطلب هم ذکر این نکته ضروری است که تامسون رویترز یا همان موسسه ISI برای مقایسه بهتر مجلات از فاکتور دیگری بنام RANK بهره می برد برای این منظور مجلات در ۲۳۷ دسته بندی موضوعی متفاوت قرار داده شده و برحسب ضریب تاثیر مرتب می شوند در این حالت رتبه مجله نسبت به مجلات متناسب با خود مجله مشخص می شود. از همین فرایند مجلات در نهایت در چهار کوارتایل بنام های Q1-Q2-Q3-Q4 قرار می گیرند. طبیعتا معتبرترین مجلات در هر شاخه تخصصی مجلاتی هستند که در یک چهارم اول هر دسته قرار می گیرند یعنی مجلات Q1.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*