وزیر بهداشت تایید کرد

تشکیل پرونده برای ۱۹ نفر از متخلفان رسوایی بزرگ علمی محققان ایرانی

منبع: سایت کلیک

ایسنا

 

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تخلفات سرقت علمی در وزارت بهداشت رسیدگی می‌شود، گفت: تاکنون برای ۱۸ یا ۱۹ نفر از اعضای هیات علمی که اسامی آنها در سه تا چهار مقاله ذکر شده است، پرونده تشکیل شده و این موضوع در دادگاه تخلفات اداری به طور جدی و قاطع رسیدگی می‌شود.
به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی با حضور در غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با اعلام این مطلب، اظهار کرد: گزارشی در مجله “نیچر” در خصوص سرقت علمی منتشر شد که این گزارش ادامه آن گزارش قبلی ساینس بود که در زمینه فروش پایان نامه و مقاله در خیابان انقلاب چاپ شده بود.

وی تصریح کرد: گزارشی که در خصوص سرقت علمی از سوی مجله نیچر منتشر شده کاملا درست بود. در واقع این گزارش از دانشگاه‌هایی که اعضای هیات علمی آنها در دانشگاه آزاد، وزارت علوم و برخی نیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند منتشر شده است. متاسفانه این اعضای هیات علمی مرتکب کاری خلاف شده‌اند یعنی مقالات را از شرکت‌هایی خریداری کردند تا رتبه بالاتری کسب کنند که این کاملا تقلب محسوب می‌شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: من دستور دادم آنچه که از گزارش مجله “نیچر” به وزارت بهداشت مربوط می‌شود به طور دقیق و کامل از طرف دکتر ملک‌زاده معاون پژوهشی وزارتخانه که خود نیز یک شخصیت علمی بین‌المللی محسوب می‌شود پیگیری شود و تاکنون نیز مکاتبه‌ای با منتشرکنندگان این مقالات در خارج صورت گرفته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در نتیجه پیگیری‌های وزارت بهداشت در خصوص گزارش مجله نیچر آدرس همه شرکت‌های داخلی گرفته شده و به وزارت اطلاعات نیز ارائه شد. در واقع تمام ۲۰ و چند نفری که از دانشگاه‌های وزارت بهداشت به نوعی در این مقالات اسامی آنها ذکر شده است برای آنها پرونده تشکیل دادیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر متخلفان سرقت علمی به حوزه وزارت بهداشت مربوط می‌شود، گفت: مطمئن نیستم اکثر متخلفان سرقت علمی در گزارش فوق به اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی مرتبط باشند ولی آن تعدادی که من دیده‌ام حدود ۱۸ یا ۱۹ نفر هستند که در سه تا چهار مقاله اسامی آنها آمده است که برای همه این افراد پرونده تشکیل شده و دادگاه تشکیل خواهد شد که باید پاسخگو باشند.

وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت با متخلفان به طور قاطع برخورد خواهد کرد، افزود: در نتیجه رسیدگی‌های وزارت بهداشت به این تخلفات علمی، رتبه علمی دانشگاه‌هایی که اعضای هیات علمی آنها مرتکب چنین تخلفی شده‌اند تغییر خواهد کرد و حتی رتبه خود اعضای هیات علمی نیز اگر در نتیجه این تخلف ارتقا پیدا کرده باشد تنزل می‌کند و همچنین ادامه فعالیت آنها در محیط علمی ممکن است متوقف شود، اما به طور کلی دادگاه تخلفات اداری که به امور اعضای هیات علمی رسیدگی می‌کنند این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

4 Comments

 1. آقای وزیر و مسئولین دیگر در وزارت بهداشت بهتر از همه میدانند که در وزارت بهداشت چه میگذرد. این مشکل همچنان کوه یخی است که فقط راس آن بیرون زده است . در دانشگاهها هم افراد خاطی شناخته شده و غالبا مسئول نیز هستند. در دانشگاهها هم کسی کار به کار این افراد ندارد چرا که از قافله پیشرفت علمی نسبت به دانشگاههای دیگر نباید عقب ماند . من برای روشن شدن موضوع چند سئوال از اذهان عمومی دارم و قضاوت هم به عهده خودشان میگذارم: ۱- آیا معاونت پژوهشی وزارت بهداشت نمی داند که چگونه در سالهای ۹۰ و ۹۱ حدود ۶۰۰ دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی پذیرش شدند که در بسیاری از موارد استاد یا مرکز تحقیقات پذیزنده و یا خود دانشجو شرائط اولیه ذکر شده در آئین نامه را نداشتند ولی هیچکس صدایش را در نیاورد. چگونه استادیکه تاکنون تحقیقاتی جز کارهای دست چندمی در حد پایان نامه پزشکی عمومی انجام نداده در این مرحله می تواند یک پروژه بزرگ را طراحی و اجراء کند؟ دانشجو هم که یکی و دو مقاله که منشاء نامعلومی دارد با پول چاپ کرده است تا بتواند قبولی خود را توجیه کند. آیا این تیم می تواند مقاله ای با رانک بالا تولید کنند؟ ۲- استاد راهنمائی که قبل از پذیرش دانشجوی فوق لیسانس خود هیچ مقاله ای نداشته و حتی از از پایان نامه خود مقاله ای استخراج نکرده است ، حالا پس از دو سه سال چند مقاله از پایان نامه!!!! استخراج کرده است و در حال حاضر دانشیار شده است؟ ۳- چگونه وزارت بهداشت برای یک پزشک متخصص بیهوشی دریافت ماهانه چند ده میلیون تومان را توجیه می کند ولی حق الزحمه یک استاد تمام را ساعتی پنج هزارتومان تصویب می کند ؟ آیا این امر خود بخود سبب گرایش اساتید علوم پایه به داده های ساختگی و چاپ مقاله نخواهد شد؟ ۴- چگونه معاون و مدیر پژوهشی یک دانشگاه که “اچ اندکس” بالاتر از ۲ ندارند به دیگران در زمینه تولید علم امر و نهی خواهند کرد؟ ۵- چگونه در وزارتخانه ای که پژوهش و تحقیق کار فوق برنامه بوده و فقط درمان بیمار و تجویز داروهای تکراری بالاترین مهارت تلقی می شود، نوشتن مقاله تقلبی می تواند جرم تلقی شود و اهمیتی داشته باشد؟ ۶- در وزارت بهداشت کجا و چه وقت توانائی زبان انگلیسی پزشکان سنجیده می شود در حالیکه برای آزمون فوق لیسانس درس زبان ضریب دارد ؟ مگر نه این است که از ابزارهای اصلی نوشتن یک مقاله در آ اس آ است؟ ۷- کم اطلاع ترین افراد هم میدانند که سیستم آموزشی کشور انگلیس از نوع پژوهشی است ، چگونه فارغ التحصیلان این کشور در این وزارتخانه، آموزشی ارزیابی می شوند و حتی اجازه تاسیس کلینیک و راهنمائی پایان نامه دانشجویان مقطع آموزشی پیدا می کنند؟
  و بسیاری از خلافهای دیگر که همه میدانند . البته در این بین افرادی هستند که صادقانه حتی به ازاء عدم دریافت پایه سالانه راضی نشدند فردی دیگر نامشان را به مقاله اضافه کند.

 2. سلام بر همه
  نمیدانم چرا وقتی خلافی سر می زند از معرفی و مجازات افراد برای حفظ آبروی آنها، خودداری میشود…. مگر نه این است که آبروی کشور را برده اند…. در کره جنوبی رئیس جمهور کره بازجویی و محاکمه می شود و در کشور ما هنوز…… شما به دانشگاه علوم پزشکی ه سر بزنید ببینید که چگونه داده سازی در گروه های پزشکی مولکولی و بیوشیمی انجام می شود….. شواهد موجود است…… بعنوان مثال پرایمر برای پی سی ار جواب نمیدهد اما چون هزینه شده است باید یه جوری داده داشته باشیم پس می سازیم یا جواب فلان تست بیوشیمیایی تناقض دارد خودمان رفع تناقض میکنیم!!!! یا قرار است انتی بادی ۶ ماهه دیگر برسد یکدفعه دانشجوی دکترای سر ماه نشده دفاع میکند و در اسلایدها استفاده از انتی بادی را می بینید…….. !!!! یا اینکه استاد اصلا نیمداند دانشجو چه میکند چند ماه بعد میاید دفاع میکند بدون اینکه دانشجو یک دقیقه در ازمایشگاه کاری انجام داده باشد……خنده دار است!!!! از همه مهمتر اینکه در این دو گروه مقالات کاملا بین اساتید Share می شود یعنی وقتی من با دانشجوی خود یک مقاله تولید کردم بایستی اسم دیگر اساتید را بزنم تا انها هم در مقاله خودشان اسم من را بزنند در صورتی که به هیچ وجه معیارهای Authorship را ندارم……. از این داستانهای تلخ و واقعی بسیار زیاد است…………. یادمان باشد دزدی کردن فقط از دیوار خانه مردم بالا رفتن نیست!!!!!!!!! اگر مسلمان هستیم یا حداقل مدعی مسلمانی هستیم چرا اینقدر تقلب چرا اینقدر خلاف در علم چرا اینقدر داده سازی چرا اینقدر…….
  وسلام

 3. چناب [….] لطف میکنند در مورد مقالات خودشون شفاف سازی کنند؟ تمام پزشکانی که در بیمارستان [….] تهران مشغول به فعالیت هستند اطلاع دارند که ایشون در هیچکدام از مقالات مربوطه نقشی ندارند و نام ایشون فقط بدلیل کسب رانت!!! و بنده نوازی در مقالات ذکر میشه!همه ما میدونیم که متاسفانه این تقلبات علمی در مورد بسیاری از مسوولین وزارتی و دانشگاهی ما صادق هست.

 4. بحث علم هم مثل همه ی زمینه های دیگر است
  من یک شهروند عادی ایران هستم که شاید در نگاه مدیران رده بالای این کشور هیچ جایگاهی نداشته باشم
  اما تمام آنها در نظر بنده جایگاه ویژه ای دارند
  وقتی خدا وند به بنده حق زندگی داده پس این حق را هم دارم که بدانم چه کسی مسبب نچرخیدن چرخ زندگی من است
  اما وقتی خبرها همه دروغ است و بنده ها همه برده مجبور میشوم اعتماد کنم به عقل ناقص خودم
  آن وقت است که معیار سنجش هر چیزی برای من وضع موجود من و امثال من است
  بی شک اگر آمار هایتان در زمینهتمام زمینه ها منجمله رشد علمی مصداق عینی برای ما داشت آن فعل مطلوب خود شاهدی بر اعمال شما هم در دنیا و هم در آخرت خواهد بود

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*