اقدام پیشگیرانه انتشارات کوثر در برخورد با دستکاری در نویسندگان

از یکسال پیش، دیگر امکان تغییر نویسندگان پس از سابمیت وجود ندارد

بدنبال آسیب وارده به جامعه علمی کشور از سوی دو ناشر (به ظاهر) معتبر دنیا، انتشارات کوثر اعلام می نماید که:

 1. برخورد با پدیده شوم “تقلب در علوم” و مبارزه با گروههای غیرقانونی که اقدام به پایان نامه نویسی و مقاله نویسی می‌نمائید، از مدتها قبل در دستورکار این انتشارات بوده و حتی در یک مورد با ۱۳ مورد مقاله‌ی مشکوک به عدم رعایت اصول اخلاق در نشر برخورد قانونی (طبق اصول اخلاق در نشر و COPE) اعمال گردیده است.
 2. کنترل پلاجیاریسم یا سرقت ادبی (به موجب اطلاعیه شرکت)  در همه مجلات تحت پوشش انتشارات و توسط نرم افزار IThenticate در ابتدای سابمیت مقاله صورت می پذیرد و سپس با آگاهی و اطلاع رسانی به داوران نقش داوران را در بررسی اصلی و اساسی نسبت به مشکلات اخلاق در نشر تبیین مینماید. بدیهی است داوران هر مجله مهمترین وظیفه را در بررسی مقالات مشکوک دارند.

در همین زمینه دکتر سیدموید علویان (رئیس هیئت مدیره انتشارات کوثر) ضمن ابراز تاسف از واقعه اخیر بیان نمودند: “واقعه اخیر بیان کننده بخشی از مشکلات قدیمی و ریشه دار در عرصه تحقیق و پژوهش می باشد که به تازگی خود را نمایان ساخته اند.”

به بیان ایشان: “حل معضل مبارزه با سرقت علمی از برخورد تنها با دانشجو یا استاد حل نمی شود.” ایشان “ریشه حل این مشکلات را در بازنگری علم سنجی و ارزش سنجی علوم”بیان نمودند که می بایست در کار گروه مشترک پژوهش و آموزش وزارتین علوم وبهداشت بررسی و ارائه راهکار شود.

همچنین ایشان بیان نمودند که: “ما در انتشارات کوثر از حدود یکسال قبل این گروه غیرقانونی و متقلب را شناسایی و  به سیستم قضایی معرفی نموده بودیم.”

ایشان ابراز امیدواری کردند: “با همت مسئولین و انجمن های تخصصی بتوانیم زیر ساخت های لازم برای مبارزه با سرقت علمی را ایجاد نمائیم.”

2 Comments

 1. اگر شناسایی و معرفی شده بودند پس چرا تا حالا هیچ برخوردی صورت نگرفته بود؟حتما اگر ناشر این قضیه رو اعلام نکرده بود این گروه سالیان سال با اطمینان خاطر به فعالیتشون ادامه میدادند.

 2. اگه در حوزه قاچاق و ارزو اختلاسات مالی بود میگفتید آقا زاده هستند و قدرت برخورد نداریم!!!
  نهاد هستند و توان پیگیری نداریم!!!
  بدانیم که خودمان میخواهیم دزد پروری کنیم
  دزد را عزیز و محترم و تاج سر میداریم…
  آ خ آخ …ببخشید به جایگاه علمی شما خدشه وارد کردم و موجبات آزدگی خاطر مدیران بیش فعال علم مدار شدم…

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*