انتظار دانشگاهیان از متولیان امر برای شناسایی ریشه ها

افشاگر ۵۸ مقاله ایرانی کیست؟

موضوع اخیر ۵۸ مقاله ایرانی و آسیب به اعتبار عملی ایران از سه منظر قابل بررسی و واکاوی است:

 1. افشای موضوع
 2. اصل تخلف صورت گرفته
 3. عدم پاسخدهی سازمانهای ذیربط

طبق متن مقاله Nature (لینک زیر) شروع این موضوع با یک افشاگر یا whistleblower آنها تحقیقات خود را بر روی مقالات شروع نموده اند و سپس با طی مراحل قانونی رای خود را صادر نموده اند.

صرفنظر از صحت و درستی طی مراحل قانونی، سوال مهمی ذهن عموم دانشگاهیان را مشغول نموده است: این افشاگر کیست؟ چه فرد یا افرادی با افشای این اطلاعات سود میبرند و نفع آنها از بدنام نمودن اعتبار علمی کشور چیست؟ چه انگیزه های مادی یا غیره در پشت این افشاگری وجود دارد که در نهایت با دادن بهانه به دست دشمنان خارجی زمینه هتک حیثیت جامعه دانشگاهی را ایجاد میکنند؟

شایسته است تا مسوولین محترم تحقیقات و پژوهش و متولیان اخلاق در نشر کشور با یک درخواست رسمی از طریق وکلای قانونی این سوال را از دوناشر فوق مطرح نمایند تا هم مشخص شود که افشاگر کیست و هم مشخص گردد که آیا این دو ناشر طبق قوانین اخلاق در نشر مراتب را به اطلاع نویسندگان و سازمان متبوع نویسندگان رسانیده اند یا خیر؟

بدون شک با اهتمام جدی مسوولین ریشه ها و مسببین اصلی این اقدام ضد ملی شناسایی و زمینه های پبشگیری از آن در آینده نیز اندیشیده خواهد شد.

Link:

http://www.nature.com/news/publisher-pulls-58-articles-by-iranian-scientists-over-authorship-manipulation-1.20916

14 Comments

 1. مثل اینه که بگیم دادستان باید به دزد و جاعل اطلاع بده قصد بررسى بزه مکشوفه اونو داره و ازش اجازه بگیره، همزمان آقا دزده از مرجع امنیتى اطلاعاتى هم به خاطر کشف جرمش شاکى باشه.
  مگه آخرالزمان تعریف دیگرى هم داره؟

 2. جاى تاسف که چرا از صحت و سقم مطلب باید گذشت و به نام افشاگر پرداخت!! اخر چرا نباید به اصل موضوع یا به عبارتى به راست نوشتن و اجتناب از دروغگویى پرداخت؟ چرا بودجه مردم به نوشتن و تحقیقات دروغ هزینه گردد؟ صرف نظر از اینکه کسى به مقالات ایرانى اعتمادى ندارد…

 3. خانه از پای بست ویران است،خواجه درفکر نقش ایوان است!
  باید جلوی تقلب و مقاله سازی گرفته شود چه اهمیتی دارد افشاگر کیست؟

 4. از کسی که افشاگری کرد باید تشکر هم کرد

  نه این که او را تقصیر کار دانست

  اگر ناشران طبق مراحل کوپ اقدام نمودند چرا دست اندرکاران پاسخی ندادند و اجازه داده شد تا به این سطح بین المللی برسد چرا مسئولین دانشگاهی در همان مرحله اقدامی نکردند

 5. سلام
  یافتن این گونه مقاله ها چندان دشوار نیست. کم هم نیست. سخن تازه ای هم نیست. مشکل آنجاست که این افراد دامنه دیدشان بیش از پیرامون خودشان نیست. در دنیای اینترنت چیزی پنهان نمی ماند.
  و شگفت از نشریه شما! در پی اسن هستید که چه کسی افشا کرده است؟ کسی دزدی کرده ، کسی گفته آی دزد! آیا باید این دومی را گرفت؟
  اعتبار علمی کشور را چه کسی از بین می برد؟

 6. واقعا استناد به مقاله ایرانی دور از عقل سلیمه، تکیه بیش از حد به کمیت مقاله منجر به کاهش کیفیت اون میشه. شاید نیاز باشه تا با چنین ضربه‌هایی مسئولین به فکر باشند

 7. بنده به عنوان یک فرد بی طرف نظر می دم. اینکه در مبحث تعلیق و دیگر تخلفات مقاله چین هند پاکستان ترکیه و ….. سردمدار هستند …. حال سوال اینجاست چطور شده در این برهه از زمان یا زمان دیگر اسم این کشور ها نیومده و …..؟؟ اینکه یک ناشر بر اساس جلسات خود کمیته بدون مستند ذکر می کند سرقت علمی ( مگر نه این است که یک مقاله از اول شروع ساب میت برای جورنال مورد بررسی سرقت ادبی قرار می گیرد با نرم افزارهای تحت لایسنس …. بعد وارد مراحل بعدی کار می شود …. یا مثلا ادعای سرقت علمی ( نه ادبی ) مگر نه اینکه امروزه با پیشرفت بشر در یک موضوع به طور همزمان در کل کره خاکی ممکنه همزمان روی آن کار بشه و بدیهی است نتایجی که ریپورت می شود ممکن است نشابه یا نزدیک هم یا متفاوت باشه ….. و به ماحصل آنها یک نفر نتایج رو به صورت یک کقاله مروری یا متا آنالیز گزارش می کند پس باز هم دلیل این نشریات موجهه نیست …..نتیجه اینکه دنیا امروز دنیا سرمایه و پول و …. شده قطعا غربی ها دلسوز ما نیستند قطعا منافع زیادی برای تخریب کشور رد و بدل میشه و….. پس همیشه بدانیم دشمنان زیادی کشور ما دارد و دلسوز ما نیستند پس ما نبایستی موافق حرکت آنها جهت گیری کنیم ….
  موفق باشین

 8. با تشکر از “سای نیوز” به جهت تحلیل کاملا علمی و اجمالی راجع به موضوعی با این اهمیت، که به نظر حقیر اگر حتی حقیقت هم داشته باشد، جای این سوال را باز میکند که آیا این میزان تخلف -چه بسا بیشتر- در سایر کشورهااتفاق نمی افتد؟ و مطرح کنندگان این خلاف واقعا قصدشان خدمت به جامعه علمی دنیا است ؟ یا. . . .
  ضمن اینکه این گزارش با اعلام آمادگی برای پرتاب ماهواره (آنهم ۲ تا) توسط دو مرکز علمی مهم کشور هم زمان شده است!!! موضوع مطرح شده عمیق تر از گزارش ساده یک خلاف است…..

 9. سلام.افشاگر هر که هست و با هر نیتی بوده.گشتن به دنبال او یعنی گشتن به دنبال راهی برای برخورد با کسانی که افتضحات علمی کشور را بر ملا می کنند.وقتی بدون آزمایشگاه و سابقه علمی و…می شود ۳۰-۳۵ مقاله در ۱۰ ماه چاپ کرد و اچ ایندکس بالا هم داشت یعنی اعتبار همه این حرفها زیر سوال است

 10. بسیار باعث تعجب است که بجای برخورد با کسانی که عامدانه حیثیت علمی کشور را زیر سوال برده اند دنبال کسانی میگردید که این جرم را گزارش کرده اند.درست مثل این است که اگر در خیابان با صحنه سرقت بانک مواجه شدید و به اطلاع پلیس رساندید علیه شما بدلیل زیر سوال بردن امنیت کشور اعلام جرم شود.

 11. با توجه به اینکه سیاست های رشد تحقیق در ملکت دستوری شده است و ریشه های آن در آموزش و پرورش نه تنها وجود ندارد که خشکانده هم میشود، با کنکور و آموزش تست زدن بجای علم آموزی، انتظار رشد علمی در کشور مانند انتظار رشد کشاورزی در کویر لوت است. ایا مسولین جز این انتظاری داشته اند و آیا زمانی که وزیر علوم قبلی متهم به دزدی علمی میشد برخوردی صورت میگرفلت که حالا برآشفته ایم.

 12. واقعا برای نویسنده این مطلب و این پایگاه اطلاعاتی چیزی جز تاسف نمی توان داشت. تنها موردی که شاید در این مقوله کم اهمیت یا حتی بی اهمیت است ماهیت و شخصیت فرد افشاگر است. با وجود چنین مافیای گسترده ای که در علم و دانش این کشور ریشه دوانده به هیچ عنوان نمی توان امیدی به اصلاح داشت. حال با تامل در این نوشته، می توان چنین برداشت کرد که چه بسا خود شخص نویسنده یا این پایگاه اطلاعاتی از حامیان چنین مافیا و سرقت در امور علمی هستند.

 13. سلام ظاهرا قسمت عمده مشکل أین مقالات بدلیل برداشتن مطالب مشابه از مقالات خارجی است٠ چگونه ممکن است زبان انگلیسی محققین أین قدر ضعیف باشدکه به دنبال جملات مشابه از متون خارجی برأی کار انجام یافته توسط خود باشند ؟ نقش وزارت أموزش و پرورش و علوم و علوم پزشکی در تضعیف أموزش زبان و نادیده گرفته این نیاز أساسی چیست؟ أیا وقت بیداری برای پیشگیری موارد مشابه در نسل بعدی فرا نرسیده است؟

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*