سوگیری در نحوه برخورد دو ناشر BMC و Springer

آیا دو ناشر در قضیه ۵۸ مقاله ایرانی واقعا طبق قوانین اخلاق در نشر عمل نموده اند؟

بدنبال افشاگری دو ناشر بیومدسنترال و اشپرینگر و مردود اعلام نمودن ۵۸ مقاله ایرانی و نام بردن از ۲۸۲ نویسنده ایرانی (در سه روز گذشته)، موجی از تاسف و ناراحتی در جامعه علمی کشور ایجاد شده است.

طبق قوانین COPE بروز هر نوع تخلف اخلاق در نشر ابتدا به نویسنده پاسخگو (Corresponding Author)، سپس در مرحله دوم به سایر نویسندگان ( Co-Authors) و بعد از آن در مرحله سوم به سازمان مسئول نویسنده (Affiliated) و در نهایت به بالاترین مقامات کشوری و یا وزارت اصلی در آن کشور اطلاع رسانی و گزارش می شود و در صورتیکه پاسخ مناسب داده نشود و یا اصولا پاسخی دریافت نشود، رای نهایی صادر میگردد.

در خصوص تخلف گزارش شده در ۵۸ مقاله علمی که در نوع خود یک آسیب بزرگ و جدی به جامعه علمی کشور وارد نمود، سوال اساسی این است که آیا این اطلاع رسانی و گزارشات به مقامات مسئول دانشگاهی و یا کشوری ارسال گردیده است یا خیر؟ اگر ارسال گردیده است آیا پاسخی در خصوص این تخلفات ارایه شده است یا خیر؟

قضیه اخیر موجب ناراحتی عمیق جامعه دانشگاهی و دلسوزان زحمتکش در عرصه علوم دانشگاهی کشور گردیده است. بطوریکه از صبح امروز و همزمان با آغاز به کار دانشگاهها، ارگانهای مختلف همانند کمیته اخلاق کشوری وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی، انجمن سردبیران علوم پزشکی کشور، معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های مختلف به ویژه دانشگاه هایی که اسامی آنها در لیست ۲۸۲ نویسنده مذکور در مقاله Nature آمده است، با تشکیل کمیته های ویژه به بررسی و تحلیل و ریشه یابی این واقعه تاسف بار برای کشور برآمده اند و در مدت کوتاهی از انتشار این مقاله کارشناسان ابعاد مختلفی از این موضوع را بررسی نموده اند.

اما باز این سوال اساسی که در کنار همه این جلسات مهم و قابل طرح می باشد، این است که با توجه به سابقه هر دو ناشر ، آیا اصولا این نامه نگاری ها انجام شده است یا خیر؟ و اگر نامه ای زده اند، آیا به نامه های این دو ناشر در خصوص تخلف ۵۸ مقاله پاسخی داده شده است یا خیر؟

طبق اطلاعات مکتسبه از متن مقاله مذکور ، بیان گردیده است که آنها طبق اصول COPE عمل نموده و تحقیقات خود را کامل انجام داده اند و این بدان معنی است که سلسله مراتب پرسش را رعایت نموده اند و به اطلاعات مقامات ذیربط رسانیده بودند.

حال اینکه اصولا چه افرادی در کشور این ایمیل ها را دریافت کرده اند و یا در صورت دریافت چرا پس از دریافت هیچ برخوردی با متخلفان صورت نگرفته، نکاتی است که جای تامل و پاسخگویی به اذهان عمومی دارد.

شایسته است متولیان عرصه تحقیقات و پژوهش در کشور بطور رسمی سوالات فوق را از دو ناشر فوق پرسیده و استعلام شود. طبق قوانین COPE دو ناشر مذکور نیز موظف به پاسخگویی صریح و بی پرده میباشند.

12 Comments

 1. لطفا یکی از مسئولین یا محققین نوع تخلف را برای دیگران روشن نماید. به هر حال باید بدانیم که چه چیزی در حیطه تخلف قرار میگیرد.

 2. چرا از نویسندگان مسئول مقالات نمیپرسیم که آیا به شما در این رابطه نامه ای رسیده و شما با مجله مربوطه ارتباط داشته و از این بررسی و پرسش و پاسخهای احتمالی مطلع بوده و جواب داده اید؟ این افراد که در این مملکت هستند و احتمالا مصدر اموری هم هستند پس باید به جامعه علمی پاسخگو باشند. این بدنامی فقط به ایشان بازخورد نخواهد داشت و همه ما از این پس با نگاه نا مناسبی نگریسته خواهیم شد. و بر ما سختگیری افزون میگردد.

 3. با تشکر از “سای نیوز” به جهت تحلیل کاملا علمی و اجمالی راجع به موضوعی با این اهمیت، که به نظر حقیر اگر حتی حقیقت هم داشته باشد: ۱- جای این سوال را باز میکند که آیا این میزان تخلف -چه بسا بیشتر- در سایر کشورهااتفاق نمی افتد؟ ۲- به علاوه نوع تخلف مشخص نیست. همه میدانیم که حتی قرار گیری سهوی یک جمله از متن دیگران در مقاله فرد تخلف محسوب میشود. اگر اینطور باشد، مدرک پی اچ دی یکی از معروف ترین چهره های آمریکایی (مارتین لوترکینگ!!) به گزارش رسمی تلویزین آمریکا (بعد از سالها فوتش) نیز زیر سوال است!! ۳- مطرح کنندگان این خلاف واقعا قصدشان خدمت به جامعه علمی دنیا است ؟ یا. . . . و ….
  ضمن اینکه این گزارش هم زمان شده با اعلام آمادگی دو مرکز علمی مهم کشور برای پرتاب ماهواره (۲ تا) قبل از پایان سال جاری!!! موضوع مطرح شده عمیق تر از گزارش ساده یک خلاف است…

 4. سلام من ناراحتی بوجود آمده رو درک می کنم . ولی عوض فریاد و مظلو م نمایی
  که این کیست این این کیست این …بیایید کمی صادقانه تر ببینیم آیا علم ما دستخوش آسیب نشده ؟؟ وقتی رو بروی دانشگاه تهران داد می زنند مقاله آی اس آی و نرخ تعیین می کنند ، وقتی استاد دانشگاه چندین مقاله رو را با عنوانهای متفاوت و مطالبی مشابه دوپلیکیت می کند و …..
  واقعا باید فکری کرد !
  دیر یا زود این اتفاق می افتاد
  به جای انگ زدن و دنبال دشمن خیالی گشتن به خیانتی که بعضی از عزیزان دانسته و ندانسته در حق زحمت کشان جامعه علمی می کنند فکر کنیم و راهکارهایی را برای ریشه کن کردن این معضل ارایه دهیم و به صورت بخشنامه به کل جوامع دانشگاهی اعم از واحدهای دانشگاههای آزاد و دولتی ارسال نماییم.
  وزارت علوم باید قاطعانه با سارق برخورد کند .

  • تایید فرمایش شما، ظاهرا باید از این مجلات “آی اس آی” پرسید که غیر peer review راه یا راههای دیگری برای چاپ مقالات متقاضیان وجود دارد !؟

 5. سلام مشکل از آنجا شروع شد که دانشگاه از مدیریت علمی جدا و دچار مدیریت جناحی شد ودر ادامه آن هیئت علمی بیسوادفارغ التصیل از برخی دانشگاهای غیرمعتبرداخل و خارج و با استفاده از رانت و رابطه جذب شدند و بعد آمدند آیین نامه ارتقا ی سختگیرانه که هر استاد باید یک یا چند مقالهisi چاپ کند . و چند سال است که این موضوع در دانشگاه بشدت پیگیری شده و هر استاد آموزش را رها کرده و بدنبال چاپ مقاله است. بنا براین چاپ چنین مقالاتی نتیجه مدیریت غلط است

 6. با سلام
  بهتره مسئولانه بیندیشیم و پیشنهاد بدهیم همگی عزیزانی که در بالا نظر دادند درد اشنا موضوع هستند ولیکن چکار می شود کرد ؟
  ۱- ایا علل اشکار و پنهان موضوع موشکافانه مورد بررسی قرار گرفته و علت یا علل مشخص است ؟
  ۲- ما نیاید زود هنگام قضاوت کنیم
  ۳- خرد جمع ما چی میگوید
  بیندیشیم و پیشنهاد عملی بدهیم وگرنه ممکن است پیامدهای تلخ تر در کمین سلامت علمی همکاران زحمت کش دانشگاهها باشد.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*