آیا نهادهای نظارتی در این خصوص پاسخگو هستند؟

متولی اصلی مبارزه با سرقت علم در ایران کیست؟

حاصل تعلل در مبارزه با بنگاه های مقاله و پایان نامه نویسی رسوایی دیگری را برای علوم کشور رقم زد. آذرماه سال ۱۳۹۴ لایحه مقابله با تقلب در آثار علمی از سوی دولت به مجلس ارسال شد که در آن به وضوح ارایه خدمات مقاله‌نویسی و پایان نامه نویسی جرم محسوب شده و برای مجرمین تا ۹ ماه حبس در نظر گرفته می شود.

نکته مهمتر در این لایحه در نظر گرفتن بازرسان وزارتخانه های علوم و بهداشت به عنوان ضابط دادگستری در نظر گرفته شده اند. حال اینکه در برخورد با این بنگاهها چه اقدامات و برخوردهایی صورت گرفته، نیازمند اطلاع رسانی عمومی است.

انتشارات کوثر در سلسله مقالاتی در پایگاه خبری خود به وضوح موارد متعددی از بروز این فساد در نشر را بیان نموده است که مقالات آنها در طی سه ماه اخیر منتشر گردیده اند.

موضوع اخیر رسوایی علمی ایران در مجامع علمی دنیا از یک سو حاکی از بدخیم شدن بیماری فوق الذکر دارد و ازسوی دیگر بررسی های کارشناسی در اسامی مقالات و دانشگاه های مرتبط و افراد درگیر این قضیه آشکار می کند که یک جریان مشخص به دنبال بدنام کردن و ضربه و تخریب به جامعه علمی کشور می باشد.

بهتر است مسئولین تا دیر نشده به فکر درمان این بیمار بدحال باشند چراکه چند وقتی است که دیگر این بیماری از مرحله پیشگیری گذشته است.

 

8 Comments

 1. با تشکر از توجهتان
  حضرات از مسوولین کشور کره یاد بگیرند. حداقل معذرت خواهی از مردم و جامعه علمی کنند و استعفا کنند. عضو هیات علمی

 2. اضافه کردن یک نویسنده به مقاله اگرچه کاری خلاف علم و اخلاق است ولی در برخی مقالات،نویسندگانی مشاهده می شوند که هیچ ارتباطی بین تخصص نویسنده و محتوی مقاله وجود ندارد. از طرفی چگونه مسئولین تقلبی را کشف کنند زمانیکه نویسنده! روی حیوان آزمایشگاهی کار کرده و چند عدد و ارقام اعلام میکند. حیوان که کشته شده و از بین رفته و مراحل آزمایش هم تمام شده است. تازه اگر حیوانی در کار باشد.

 3. دوستان مثل قضیه قاچاق مواد مخدر و اعتیاد در این مسئله هم نباید اشتباه کنیم، ما معتادین ول کردیم تو خیابون قاچاقچی ها رو اعدام می کنیم، میگم چرا تریاک می فروشید؟ اینها هم معتاد هم قاچاقی هر دو مجرم هستند نباید بگیم اینهایی که تو انقلاب مقاله می فروشند مجرمند، اونهایی که می خرند جرمشون خیلی سنگینتره.

 4. سلام
  مشکل ما تنها وجود پلاژریسم در مقالاتمتان نیستیم. بی سواد بودن برخی اساتید، عدم بودجه کافی برای انجام پروژه های کارشناسی ارشد و دکتری در وزارت علوم، حس حسادت و زیراب زنی و سو استفاده ی برخی از اساتید از دانشجویانی که برای ان استاد یک ست آپ تحقیقاتی راه می اندازد و در اخرهم ان استاد ان را بنام خودش ثبت میکند و خیلی از موارد دیگری که زمانی در بطن کار قرار بگیرید متوجه خواهید شد، همگی میتوانند زمینه را برای بروز همچین شرایطی فراهم کنند.

 5. سلام
  مشکل ما تنها وجود پلاژریسم در مقالاتمتان نیست. بی سواد بودن برخی اساتید، عدم بودجه کافی برای انجام پروژه های کارشناسی ارشد و دکتری در وزارت علوم، حس حسادت و زیراب زنی و سو استفاده ی برخی از اساتید از دانشجویانی که برای ان استاد یک ست آپ تحقیقاتی راه می اندازد و در اخرهم ان استاد ان را بنام خودش ثبت میکند و خیلی از موارد دیگری که زمانی در بطن کار قرار بگیرید متوجه خواهید شد، همگی میتوانند زمینه را برای بروز همچین شرایطی فراهم کنند.

 6. با عرض پوزش از مخاطبان مجله. لطفا این بیان کلیشه ای را کنار بگذارید که یک جریان بدنبال بدنام کردن ما ووووووو. سالهاست در این کشور کارگاههای مقاله نویسی و موارد سرقت علمی ادبی و دیگر آیتمها تدریس شده و عزیزان هیات علمی این کارگاهها را گذرانده و گواهی آن را دردست دارند. باید دید که چرا به آن عمل نکرده و اگر دوره آن را ندیده اند چرا بخود اجازه داده اند این بازی خطرناک را انجام دهند. به نظر من به هر حال مقصر نویسندگان ما هستند که گزک بدست مجله ها داده اند.

 7. متاسفانه چنین حقایقی وجود دارد. وقتی در دانشگاههای رتبه یک کشور ، به ازای انجام پروژه تحقیقاتی در شرایط عدم حضور دانشجو (البته باید گفت دانشجو نما) و همچنین نگارش پایان نامه هزینه های هنگفت دریافت میگردد. انتشار چنین اخباری دور از واقعیت نیست.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*