آسیب جدی و بزرگ بین المللی به جامعه علمی کشور

پرده برداری از تقلب علمی در مجلات پزشکی دنیا: نیاز به برخورد قانونی با متخلفان

 

۵۸ مقاله نوشته شده توسط ۲۸۲ محقق ایرانی به دلیل جعل علمی و دستکاری در مقالات، توسط دو ناشر معتبر دنیا یعنی Springer و BioMed Central از هفت مجله علمی مردود اعلام شده و از نویسندگان پس گرفته شدند. ادیتور ارشد مجله Nature در آخرین مقاله خود (مورخه یک نوامبر ۲۰۱۶) پرده از این سرقت علمی برداشت که متاسفانه به گفته وی توسط “دانشمندان ایرانی” یا “Iranian Scientists” انجام شده است.

طبق آمار ارایه شده در این مقاله ۵۸ مقاله به طور قطع محکوم گردیده اند و ۴۹ مقاله دیگر نیز در مراحل نهایی بررسی ها میباشند که در آنها نیز گزارشاتی از تخلفات وجود داشته است. تا این لجظه و طبق آخرین آمار، BioMed Central تعداد ۲۸ مقاله را با رای قطعی باطل و مشغول تحقیقات بر روی ۴۰ مقاله دیگر است . همچنین Springer  با رای کمیته اخلاق در نشر، تعداد ۳۰ مقاله ایرانی را در مجلات خود به عنوان متخلف معرفی نموده و در مورد ۹ مقاله دیگر در حال بررسی است.

تمامی مقالاتی که از سوی دو ناشر فوق به عنوان متخلف معرفی شده اند، شواهدی از دستکاری علمی در نویسندگان خود دارند بطوریکه در مراحل نشر مقالات نویسندگانی به آنها اضافه شده اند که با هدف تقلب و دستکاری در انتشار (Authorship Manipulation) اقدامات غیراخلاق در نشر صورت گرفته است. همجنین در برخی دیگر موارد (در ۷۰ درصد موارد) مستندات سرقت علمی یا Plagiarism به چشم می خورد. در مقالاتی که به BMC ارائه شده است در تمامی موارد دستکاری در تالیف اولیه به وضوح به چشم می خورد که در ۵۷ درصد آنها بازنویسی محض و در ۹۳ درصد آنها نیز سرقت علمی به چشم می خورد.

طبق گزارش مقاله Nature در سال ۲۰۱۵ نیز موارد مشابهی اتفاق افتاده بود که در آن جعل و فریب در داوری مقالات (Faked Peer Review) ایجاد شده بود. بطوریکه در هنگام پیشنهاد برای داوری از داورانی اسم برده شده بود که در دنیای علوم کاملا معتبر و خوشنام هستند ولی این افراد معتبر با ایمیل های جعلی و هویت مکاتباتی کاذب به مجلات معرفی شده بودند. هر دو موسسه اعلام کردند بدنبال آن مورد سال گذشته تصمیم گرفته اند که از آن به بعد دیگر از نویسندگان خود داوران پیشنهادی (Suggestive Reviewers) دریافت نکنند مگر بصورت یک کاور لتر (Cover Letter).

متاسفانه هر دو ناشر فوق تصمیم به بردن اسامی نویسندگان متخلف به لیست های سیاه اخلاق در نشر گرفته اند که از ارایه مستقیم مقالات توسط آن محققان در سایت جلوگیری گردد و تمامی مقالات دیگر آنها نیز حذف خواهند شد.

با توجه به رسوایی اخیر برخی از مولفین اصلی که مقالات آنها جعل شده اند از موضوع با خبر شده اند و عده ای از آنها به این موضوغ واکنش نشان داده اند.

حال باید دید مسئولین امر، نسبت به این رسوایی بین المللی چه واکنشی خواهند داشت و پاسخ به ظاهر محققینی که این عمل شرم آور را در آوردگاهی بین المللی انجام داده اند و به وجهه علمی کشور خدشه وارد کرده اند چه خواهد بود. قدر مسلم این اقدام بصورت سازماندهی شده و با هدف تخریب وجهه بین المللی علوم ایران در دنیا صورت گرفته و طبق گقته گزارشگر ارشد موسسه Nature یک تیم در پشت این اقدامات مخرب وجود داشته است.

 


انتشارات کوثر از اسفند ماه سال گذشته پس از برخورد با اقدامات کاملا مشابه موارد فوق ، یعنی فریب در اسامی نویسندگان (Authorship manipulation) و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات علمی و جعل مدارک علمی، اقدام قاطع خود را از طریق پیگیری در مراجع قضایی شروع نموده بود و حتی با اطلاع رسانی رسمی در اردیبشهت ۹۵ نویسندگان و جامعه دانشگاهی را از اقدامات این گروه آگاه نموده بود.  این گروهها معمولا با عناوین مقاله نویسی و مشاوره جهت انتشار، اقدام به اخذ عیرقانونی مبالغ هنگفتی از نویسندگان می نمایند و موارد واضحی از فروش جایگاههای نویسندگی در مقالات (پس از اکسپت) در بین نویسندگان را ایجاد مینمایند. (برای اطلاع بیشتر به سلسله مقالات با موضوع بنگاههای مقاله و پایان نامه نویسی در همین پایگاه مراجعه نمایید.)

همچنین از سوی دیگر این انتشارات در اقدام پیشگیرانه از مورخه ۱۰/۲/۹۵ در کلیه مجلات تحت پوشش خود امکان تغییر نویسندگان پس از اکسپت را نیز (تحت هر عنوان و با هر دلیلی) برداشته است. به موجب توافقنامه انتشارات با سردبیران مجلات تحت پوشش خود هر نوع تغییر در نویسندگان پس از ارسال مقاله تخلف محسوب میگردد.

 

 


لیست مجلات عبارتند از:

Comparative Clinical Pathology
Journal of Parasitic Diseases
Tumour Biology
Diagnostic Pathology
Cancer Cell International
Journal of Ovarian Research
World Journal of Surgical Oncology

 


لیست مقالات و لینک به فول تکست مقالات (منتشر شده توسط  Nature) عبارتند از:

https://resource-cms.springer.com/springer-cms/rest/v1/content/11003244/data/v1/List+of+articles+by+journal

listofarticlesbyjournal


لینک مقاله در Nature:

http://www.nature.com/news/publisher-pulls-58-articles-by-iranian-scientists-over-authorship-manipulation-1.20916

 


توصیه به نویسندگان:

انتشارات کوثر به لحاظ اهمیت موضوع از کلیه اقشار دانشگاهی بالاخص اعضا محترم هیات علمی و دانشجویان فرهیخته تقاضامند است برای رفع نیازهای پژوهشی خود در انتشار مقالات، مراقب سو استفاده اماکن و بنگاههای غیرمجاز مقاله و پایان نامه نویسی باشند.

توصیه به سردبیران کشور:

 1. از پذیرش هر نوع تغییر در نویسندگان پس از سابمیت یک مقاله جدا خودداری نمایید.
 2. چک و کنترل پلاجیاریسم در دو نوبت: ابتدای سابمیت و قبل از انتشار نهایی صورت پذیرد.

 

 

 

 

 

3 Comments

 1. یاسد شاد باشیم و شاد باشید که مقاله های پژوهشی به فارسی منتشر می شوند، همه به انگلیسی ارائه نمی شوند.
  شمار مقاله هایی که به فارسی داریم که تنها جدول ها مربوط به پژوهشگر ایرانی است و بقیه متن، ترجمه نیمبند متن انگلیسی!
  بزرگوارانی که هدایت پایان نامه بر عهده می گیرند، باید مراقب باشند. وقت بیشتری بگذارند.
  نمی گویم پرشمار است ولی هست!

 2. ه استحضار تمامی محققان زحمتکش و پر تلاش می رساند که اخبار منتشر شده در رابطه با مشکلات داوری مقالات، که این گزارش و هتک حرمت یک حرکت کاملا سیاسی و برنامه ریزی شده از سوی سر دبیر و ادیتوریال بورد این مجلات است که سیاست های دولت امریکا و رژیم صهونیسیتی را دنبال می کنند و از این طریق قصد دارند که وجهه علمی و تحقیقاتی ایران را تخریب نمایند. آیا فقط در تمام این کره خاکی تنها مقالات نویسنده های ایرانی مشکل دار بوده و کشور های دیگر مثل ایالات متحده، چین، هند و … این مشکل را نداشته اند و اگر داشته اند چرا اسمی از آنها در این برهه از زمان نیامده است؟
  همچنین اگر ادعای دال بر سرقت علمی هست چرا پس مستندات ارایه نمی شود؟
  ما هنوز در یک دوگانگی مبهمی در مبحث استناد به نویسنده مقاله قرار داریم مثلا اگر یک مطلبی از یک نویسنده ارایه شود و رفرنس داده شود می‌گویند کپی و سرقت علمی است! و از طرف دیگر اگر فردی برداشت خود را از مطالب مقاله نویسنده ای در مقاله خود بیاورد و رفرنس بگذارد می گویند که این مطلب در مقاله فلانی نیست! و در این حالت چطور باید با این دوگانگی برخورد کرد؟؟؟!!!
  و یک مبحث دیگر اینکه در سراسر جهان تحقیقات همسو و همزمانی در یک زمینه خاص یا یک موضوع یا بیماری خاص در حال انجام است و نتایج این تحقیقات می تواند در نقاط مختلف جهان مشابه یا متفاوت گزارش شود. ماحصل تمام این تشابهات و تفاوت ها در داده ها و نتایج می شود یک مقاله متاآنالیز و مروری. نتیجه نهایی اینکه احتمال هر گونه نتایج مشابه و متفاوت در تحقیقات وجود دارد چرا که هزاران نفر به طور همزمان بر روی مبحث خاصی در حال پژوهش هستند.

  با کمی تامل در این مجلات متوجه می شویم که مقالاتی از محققان گرامی کشور ۳ یا ۴ سال پیش در این مجلات چاپ شده است که برخی از آنها حتی ۵ یا ۹ استناد خورده اند. وقتی استناد ها را دنبال می کنیم به این نکته پی می بریم که این استنادها از دیگر مقالات معتبر چاپ شده در مجلات دیگر و توسط نویسنده های کشورهای دیگر بوده است. سوال این است که چرا بعد از مدت ۱ سال یا ۴ سال و یا بیشتر این مجلات به مشکلات این مقالات اشاره می کنند؟
  همه ما می دانیم که هر مقاله ای قبل از اینکه چاپ شود یک سری مراحل را طی می کند مثلا:
  ۱٫ از لحاظ حیطه پژوهشی باید مرتبط با عنوان و اسکوپ مجله باشد.
  ۲٫ توسط نرم افزارهای بسیار قوی از لحاظ تکرار جملات، کپی و جملات مشابه و همچنین پلاجیاریسم توسط کارشناسان مجله و ادیتور مجله کنترل می شود.
  ۳٫ مقالات اورجینال از لحاظ کد طرح و کد اخلاق بررسی می شوند و نویسندگان باید کد اخلاق را برای ادیتور بفرستند.
  ۴٫ داوری و بررسی قسمت های مختلف مقاله توسط مجله صورت می گیرد (اکثر مجلات به داوران معتمد و مشخصی که با آنها همکاری می کنند میفرستند، اما برخی از مجلات به نویسنده پیشنهاد می کنند که خود نویسندگان، داور معرفی کنند؛ طبیعی است که نویسندگان افرادی را بعنوان داور معرفی می کنند که آشنا باشند و فرآیند داوری را سریع انجام دهند. چناچه شما داور معرفی کنید ادیتور مجله مقاله را نیز به یک سری افراد دیگری ارسال می نماید و نهایتا نتیجه تمام داوری ها گردآوری شده و برای نویسنده ارسال می شود و نویسنده ها باید جواب کامنت ها و سوالات را داده و مجددا برای مجله ارسال نمایند. اگر جواب ها برای ادیتور و داورها قانع کننده باشد آن وقت ادیتور اکسپت صادر می کند و بعد از طی شدن مراحل proof reading و چک نهایی مقاله منتشر می شود.
  اما بعد از تمام این مراحل چرا باید مقالات retract یا حذف شوند و مشکل دار تلقی گردند؟

  در آخر به این نتیجه می رسیم که هر مقاله ای تمام این مراحل را طی کرده است و از نظر داوران و ادیتور مشکلی نداشته است و برخی مجلات اهداف سیاسی دولت های صاحب قدرت را دنبال می کنند. همه ما ایرانیان می دانیم که کشور ما از جنبه های علمی و دانش گام های قابل توجهی را در منطقه و جهان برداشته است و دولت های غربی در پی نتیجه نگرفتن از تحریم ها و فشارهای خود و عدم رعایت قوانین بین المللی در مسایل مختلفی از جمله برجام با راهکارها و شیوه های جدید در فکر تخریب چهره علمی_ سیاسی کشورمان هستند. از اینرو در هفته های اخیر با شکست دولت های غربی در مسله برجام و عدم توقف رشد خوب و قابل توجه کشور در تمام زمینه های علمی و اجتماعی و سیاسی و … با راهکارای جدید در فکر اعمال فشار و تحریم های اجتماعی، علمی و فرهنگی هستند.
  یادمان باشد که این کشورها برای تخریب وجهه علمی مسلمانان و سرزمین ما از هیچ حرکت و اقدام شرم آوری دریغ نمی کنند و مجلات نیز برای کسب درآمد و جبران هزینه های خود به این پیشنهادهای شرم‌اور و حرکت های ننگین چراغ سبز نشان می دهند. از این طریق هم مجلات خود را دقیق و قوی تلقی می کنند و هم سودها و درآمدهای کلانی از دولت های پشت پرده این حرکت دریافت می‌کنند.

 3. اوووووووووووه…چرا اینقدر بزرگش می کنید؟؟ حتی خود نیچر هم نگفته که بزرگترین تقلب علمی در مجلات پزشکی دنیا است…برای محققان بی اخلاقی که چنین اقدام غلطی را انجام داده اند حقیقتا متاسفم که تبعات بسیار زیادی را برای همه ما به همراه خواهد داشت دشوارتر شدن اخذ پذیرش برای مقالات کمترین آن خواهد بود…لطفا خودزنی نکنیم….

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*