رئیس کمیسیون نشریات علوم پزشکی

وضعیت مجلات کشور در ISI نگران کننده است

دکتر اکبر ساری رئیس کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور درمجمع مجلات پابمدی کشور ضمن ارایه گزارش آماری از رشد کمی مجلات مصوب کشور به بیان وضعیت مجلات در پایگاه PubMed و ISI پرداختند.

شیما رحیمی،  خبرنگار سای نیوز
شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز

ایشان توضیح دادند که از سال ۸۳ که تنها دو مجله کشورد در PubMed قابل جستجو بود به مدد سردبیران و هیات تحریریه و تلاش ناشران مجلات تا به امروز ۷۰ مجله ایرانی در این پایگاه قابل جستجو می‌باشند که کمتر از ۱۰ مورد آنها در Medline نمایه می‌باشند و الباقی (حدود ۶۰ مجله) از طریق لیست شدن در PubMed Central در پایگاه PubMed قابل مشاهده برای همه محققات می‌باشند. وی موفقیت ورود مجلات به پابمد را یک افتخار ملی و در نتیجه عزم و تلاش گروهی مسئولین و هیات‌های تحریریه مجلات دانست. که نیاز به پیگیری و پایش دایم دارند. اما در خصوص مجلات ISI متاسفانه تعداد مجلات از سال ۸۳ تا کنون نتوانسته ایم روند صعودی را حفظ کنیم به طوری که پس از صعود به ۲۳ مجله در سال ۱۳۹۱، امسال (۱۳۹۳) یک مجله خود را از دست داده‌ایم و روند نزولی شده است.آقای دکتر ساری ضمن برشمردن اهمیت ISI و ارزش بیشتر علمی آن در مقایسه با PubMed هم مجلات را به نمایه شدن در ISI تشویق نمودند. ایشان کاهش استناد محققان ایرانی به مجلات ایرانی و عدم هماهنگی سردبیران مجلات ایرانی برای ارایه راهکارهای تقویت هدفمند و علمی IF را از مجله دلایل عدم موفقیت مجلات در ISI بیان نمودند.

PMC

نگرانی این مقام مسئول در خصوص توقف رشد علمی مجلات ایرانی در ISI می‌تواند یک زنگ خطر جدی برای همه سردبیران ایرانی محسوب شود. شایسته است سردبیران با یک برنامه ریزی مناسب و کار گروهی علاوه همکاری‌های داخلی در کشور از سایر محققان ایرانی و نخبگان ایرانی خارج از کشور نیز برای این مهم مدد جویند.

انتظار می‌رود انجمن سردبیران و کمیسیون نشریات با تشکیل یک کارگروه ویژه به بررسی و ارایه راهکار به سردبیران ایرانی بپردازد.

برای دریافت اسلایدها کلیک نمایید.

7 Comments

  1. یکی از دلایل اصلی افت نمایه شدن مجلات ایرانی، چاپ مقاله بر اساس روابط است و در بعضی از مجلات، متاسفانه مشاهده می شود که بیش از ۵۰% مقالات از اعضاء هیئت تحریریه همان مجله و بعضا ۹۰% مقالات از همان دانشگاه می باشد. از طرفی دیگر، کیفیت برخی از مقالات به حدی پائین است که حتی خود نویسنده هم تمایلی به خواندن آن ندارد و توجیه شان این است که برای نمایه شدن زحمت زیادی کشیده اند و چرا مقالات دیگران چاپ شود و این افراد قادر به چاپ مقاله خود در مجلات دیگر نیستند.مسئولین وزارت بهداشت در این مورد باید فکر اساسی کنند در غیر اینصورت تردید نداشته باشید که مجلات نمایه شده نیز از دور خارج خواهند شد.

  2. وقتی تعداد مجلات در حال انتشار بیشتر از توان تولید مقاله باشد و مجلات ملزم به انتشار منظم باشند نهایتا منجر به پذیرش مقالات بی محتوا هستیم . لازم به گونه ای منطقی این فشارها برداشته شود . امگانات بهتری در اختیار پزوهشگران واقعی قرار دهند.در توزیع منابع شهرستانهای کشور را با تهران مقایسه کنند با بهتر شدن ارتباطات بین المللی مواد و تجهیزات استاندارد را در اختیار محققین قرار دهند وموارد ذیگری که انجمن سردبیران بایستی بل سایر سردبیران چاره جویی کند. نکته ایکه همکارمان در مورد چاپ مقالات اعضای هیات تحریریه و همکاران همان دانشگاه اعلام فرموده بودند جنبه عمومی ندارد

    • با نظر آقای دکتر غلامحسینیان موافق هستم و معتقدم هیات تحریریه مقالات را بر اساس کیفیت مقاله چاپ میکنند

  3. متاسفانه مجله مرکز تحقیقات سلولی-مولکولی ….. که در PUBMEDنمایه میگردد صرفا بر اساس روابط مقالات فاقد اعتبار علمی چاپ میکند انشائالله به زودی در BLACK LIST قرار میگیرد.

  4. با سلام. امسال یکی از دوستان که در عرض چند ماه رساله دکترایش را به پایان رسانده بود در عرض یک ماه از یکی مجلات دانشگاه تهران اکسپت گرفت ولی همین مجله مقاله ما را بعد از ۱۸ ماه سال قبل رد کرد چون استاد راهنمای من عضو هیات تحریریه اون مجله نبود و ما همان مقاله رو در یکی از مجلات ISI انگلستان چاپ کردیم. واقعا متاسفم!!!

  5. به نظر من مهمتر از کمیت ؛ کیفیت مقالات ماست که روز به روز کاهش پیدا میکند و یک دلیل آن نبود بودجه مناسب علمی و پژوهشی است . اگر ما واقعا نگران مجلات علمی و رقابت در سطح بین المللی هستیم باید به اندازه کشورهای پیشرفته نیز خرج دانشجوها و دانشگاه کنیم ، درست همانطور که خرج فوتبال کشورمان میکنیم .

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*