نتایج بررسی ارجاعات در ISI سال 2013 نشان می‌دهد

فرهنگ ارجاع به مقالات در بین سردبیران ایرانی کمرنگ است.

طبق گزارش ارجاع مجلات Journal Citation Report از سوی ISI در سال ۲۰۱۳، کمتر از ۱۰% کل ارجاعات به مجلات ایرانی از سوی نویسندگان ایرانی بوده است و بقیه ارجاعات (حدود ۹۰%) از سوی سایر نویسندگان کشورهای دیگر به مجلات ایرانی انجام شده است.

شیما رحیمی،  خبرنگار سای نیوز
شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز

تحلیل آمارها حکایت از آن دارد که نویسندگان کشورهای دیگر توجه بیشتری به مقالات مجلات ایرانی دارند و آنها در استناد و بازخوانی مقالات این دسته از مجلات ایرانی اهمیت بیشتری نسبت به همکاران ایرانی خود قائل شده اند. دلیل این موضوع هرچه باشد، نقش فرهنگ نویسندگی علمی و استفاده مناسب از امکانات کشوری و محلی را نباید نادیده گرفت. نویسندگان ایرانی می‌توانند با ارجاع بیشتر به مقالات ایرانی نقش بسیار مهمی در افزایش ضریب نفوذ و IF مجلات ایرانی داشته باشند. تشکیل یک کتابخانه ملی از مقالات ایرانی یکی از مهمترین سرفصل‌ها و اقدامات حیاتی دولت در دستیابی به این مهم می‌تواند باشد.
از سوی بالاترین مقام مسئول در وزارت بهداشت علت ارجاعات پایین به مقالات موارد ذیل بیان شدند.

2 Comments

  1. نویسندگان ایرانی ناخودآگاه تحت تبلیغات غربی تصور میکنند ارجاع به هموطنان ایرانی از ارزش علمی مقاله آنان کم میکند!! و تمایل چندانی به ارجاع به هموطنان ایرانی ندارند! یا حاضر نیستند برای ارجاع به هموطنان خود را به زحمت بیاندازند + هیچ سایت علمی تخصصی در ایران وجود ندارد که نویسندگان ایرانی بتوانند با مراجعه به آن بتوانند به هموطنان ایرانی ارجاع دهند این چند عامل را باید مرتفع نمائیم تا انشاءالله ارجاع به ایرانی افزایش یابد

  2. داستانی که وجود دارد این است که اگر براساس بانک های اطلاعاتی از قبیل ISI , Scopus این اظهار نظر ها بخواهد صورت گیرد باید تعداد نویسندگان داخل و خارج کشور نیز مقایسه شود. فرض کنیم اگر مقاله ای ۵۰ ارجاع بگیرد که ۴۰ ارجاع آن از داخل کشور باشد و ۱۰ ارجاع آن از خارج کشور، به نظر شما آیا این متناسب با نسبت محققین و اساتیدی که در خارج و داخل روی این موضوع کار می کنند می باشد. در بعضی از رشته های بالینی در کشور بقدری تعداد تالیفاتی که در مجلات معتبر چاپ شوند بقدری کم است که خواه نا خواه اصلا ارجاعات انها در Cited by به حساب نمی آید.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*