نتیجه ارزشیابی کمیته اخلاق پژوهش در سال 92 منتشر شد

نا آگاهی نویسندگان دلیل اصلی تخلفات پژوهشی و انتشاراتی در ایران است.

به گزارش خبرنگار رسای نیوز از نخستین نشست تخصصی مجلات پابمدی کشور که مورخه ۲۲/۵/۹۳ توسط انجمن سردبیران علوم پزشکی کشور برگزار گردید، آقای دکتر کاظم زنده‌دل به عنوان نماینده مسئول کمیته‌های اخلاق در پژوهش کشور بیان نمودندکه دستورالعمل تخلفات پژوهشی در کشور و راهنمای اخلاق در انتشارات از سال ۸۹ کاملا مصوب بوده و کمیته‌های مربوطه در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول انجام وظایف فانونی هستند.

شیما رحیمی،  خبرنگار سای نیوز
شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز

ایشان در گزارش آماری خود ابراز نمودند که از مجموع ۶۹ گزارش بررسی شده ۷ مورد جعل داده، ۱۹ مورد سرقت معنوی، ۲۱ مورد نویسنده پنهان، ۱ مورد تخریب نتایج و ۸ مورد سایر موارد بوده است که ۱۸ مورد به تذکر کتبی به پژوهشگر/نویسنده منجر و سایر موارد به طور شفاهی حل و فصل شده است. لذا حدود ۹۰% موارد با اقدام قاطع رو به رو شده‌اند.

IMG_4164

از جمله دلایل این تخلفات اختلافات بین نویسندگان، عدم آگاهی نویسندگان از امور اخلاق در نشر و عدم بیان صریح قوانین از سوی مراجع مانند دانشگاه‌ها و مجلات علمی است. به گفته ایشان مشکلات گزارش شده در اخلاق در نشر حدود ۱۰% از مشکلات واقعی است و عدم گزارش به موقع این تخلفات دلیل گسترش این مشکلات می‌باشد. وی از کلیه محقیقن و ناشران درخواست نمود به محض مشاهده تخلف اخلاق در نشر موارد به کمیته مربوطه در هر دانشگاه ارجاع داده شود.

برای دریافت اسلایدها کلیک نمایید.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*